Hububat fiyatları tatmin edici değil

Hububat fiyatları tatmin edici değil.21785
  • Giriş : 08.06.2009 / 14:19:00

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı Şerif Baykut, 2009 - 2010 dönemi için açıklanan hububat müdahale alım fiyatlarının, maliyetin altında kaldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker tarafından, 2009 - 2010 dönemi için hububat müdahale alım fiyatlarının açıklandığını anımsattı.

Açıklanan alım fiyatının, 2008 yılındakinin aynısı olduğunu ifade eden Baykut, girdilerin artması karşısında belirlenen alım fiyatının maliyetin altında kaldığını belirtti.

Bazı gübre çeşitlerinde fiyatın bir yılda yüzde 150 oranında arttığını ifade eden Baykut, ''Fiyatlar beklediğimizin çok altında. Gerçek enflasyon yüzde 40 iken, yüzde sıfır artış ile fiyat açıklanması, üreticiyi zor durumda bırakacak. Hububat alımı için en az 60 kuruş fiyat açıklanmalıydı'' dedi.

Üreticinin bu yıl buğdayın kilosunu 60 kuruş olarak açıklanmasını beklediğini ifade eden Baykut, şöyle devam etti:

''Umudumuz, serbest piyasada beklentimiz olan alım fiyatlarının oluşması. Ancak, Adana'da hasat bitmek üzere olmasına rağmen, buğdayın 42 kuruş ile 45 kuruştan işlem gördüğünü öğrendik.''

- ''FİYATTAN ALAMADIĞIMIZ BEKLENTİYİ, VERİMDEN DE ALAMAYACAĞIZ'' -

Baykut, bu yıl buğday tarlalarında görülen 'buğday hastalıkları'nın da verimi önemli ölçüde olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

Buğdayda, 2008 yılında alınan verimin, bu yıl alınamayacağını vurgulayan Baykut, ''Fiyattan alamadığımız beklentiyi, verimden de alamayacağız'' şeklinde konuştu.

Üreticinin, açıklanan alım fiyatının beklentinin altında kalması ve hastalık nedeniyle verimin düşmesi ile bu yıl büyük sıkıntı yaşayacağını vurgulayan Baykut, tarlaların son dönemde güzel yağış almasına rağmen, hastalığın büyük oranda etkili olduğunu kaydetti.

Baykut, üreticinin yüzde 98'inin borçlu olduğunu ifade ederek, açıklanan fiyatlar üzerinden satış yapması halinde girdilerini karşılamayacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*