'Hücumdan defansa geçişte problem var'

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Milli Takımlar Başsorumlusu ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Belçika maçında yenilen 3 golü değerlendirirken, "Genç ve yeni bir ekibiz. Hücumdan defansa geçişte problem yaşıyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Basın mensuplarıyla bir toplantı düzenleyip Türkiye-Belçika maçını değerlendiren Terim, "2008 Avrupa Futbol Şampiyonası grup eleme maçlarında mücadele edecek Futbol takımını oluşturmak için burdayız. Hazırlık maçlarını da bu amaçla oynuyoruz. Belçika karşısındaki futboldan memnunum. Ancak hücum futbolundan defansa geçerken problemler yaşıyoruz. Belçika karşısında bu ortaya çıktı" dedi.

Oldukça neşeli olduğu görülen Terim'le yapılan toplantıdaki soru ve cevaplar şöyle;

- Belçika karşısında biraz kolay goller yedik. Neden?

- Maçtan sonra sabah saat 05.00'e kadar futbolcularla analiz yaptık. Maçın kasetini getirdik. 2-0 önde iken, rakip golü buluncaya kadar pozisyonu yok. Belçika maçında sevindirici durum, futbolcular söylenenleri yapmaya çalıştılar. Ancak golleri kolay yediğimiz doğru. Ancak bu takımda yeni isimler var. Düzelecek.

-Nuri Şahin'i ikinci devre neden hemen oyundan aldınız?

- Bir sonraki Gana maçını düşenerek oyundan aldım. Maç sonrası kendisi ile de konuştum. Nuri çok yetenekli bir futbolcu. Kendisinden çok önemli şeyler bekliyorum. Hatta maç öncesi biraz daha ileri oynamasını, hücuma dönük oynamasını istedim. Her maçta aşama yapacağına inanıyorum. İlk goldeki pası da gerçekten muhteşemdi.

- Nuri oyun içinde bazı pozisyonlarda el kol hareketleri yaptı. Top istedi. Bu durum başka futbolcular tarafından yanlış anlaşılmaz mı?

- Yanlış anlaşılacağını sanmıyorum. Takım sahadayken herkes eşit. Takımın başarısı için futbolcular bu tür davranışlar yapabilirler. Nasıl Ramazan ayında zengini de fakiri de oruç tutarsa, saha içinde herkes eşit. Bir de Nuri'nin çok alçak gönüllü olması böyle bir tehlikeyi ortadan kaldırıyor. Takım içinde de seviliyor. Yanlış anlaşılmıyor.

- Takımın Belkçika maçındaki durumu neyi yansıtıyor?

- Milli Takım bazı yerlerde tam net olarak oturmadı. Bir oluşum aşamasındayız. Genç bir yaş ortalaması ile oynuyoruz. Bazı genç futbolcular hayal ettikleri ağabeyleri ile birlikte oynuyor. Gençlerden en iyisi bekleniyor. Bunlar kolay işler değil. Milli forma denildiğinde ayakları titreyen gençlere de rastlıyoruz. Biraz anlayış göstermemiz gerekiyor.

- Halil Altıntop Belçika maçında o kadar iyi değildi. Takımı küme düştüğü için moralsiz olabilir mi?

- Halil Almanya'da Futbol eğitimi aldığı için bu tür olumsuz durumdan daha kolay kurtuluyor. Mutlaka takımı düştüğü için üzülmüştür. Ayrıca bana göre Belçika karşısında çok da kötü oynamadı. Gol atamasa da iyi işler yaptı. Sağa sola yaptığı koşularla diğer forvetlere yer açtı. Bir de rakip defans Halil'e sıkı markaj uyguladı.

- Önder Turacı milli formayı giymek için hakkını sonuna kadar aramaktan yana. Önder'i kazanmak istiyor musunuz?

- Belçika maçı öncesi kendisiyle ve babasıyla da görüştüm. Bu girişimlerini takdirle karşılıyorum. Önder'i kazanmak isterim. Türkiye Süper Ligi'ndeki performansı ile iyi bir futbolcu olduğunu isbatlamış durumda. Milli takıma faydalı olabilir.

- TOPLANTIDAN NOTLAR -

- Fatih Terim milli takımın kamp yaptığı otelde kampı izleyen basın mensupları ile samimi bir toplantı yaptı. Görüşmede Belçika milli maçının değerlendirmesi yapıldı. Toplantının ilk 5 dakikasında kameraların görüntü almasına izin verildi.

- Terim toplantıda oldukça neşeli göründü. Terim sık sık 1992 sonrası oluşmaya başlayan milli takımdaki atmosfer ile bugünkü kadro arasında irtibat kurdu. Aynı heyecanı daha tecrübeli olarak yaşadığını vurguladı.

- Basın mensuplarının sorularına içtenlikle cevap veren Fatih Terim, 5 Haziran'a kadar sürecek kampta oynanacak hazırlık maçlarında genç yeteneklere şans vermeye devam edeceğini söyledi.

- Almanya'da milli takımın gelmesi ile birlikte başlayan serin ve yağışlı hava devam ediyor. Zaman zaman sağanak halinde yağan yağmur basın mensuplarının çalışmasını engelleyecek boyutlara da ulaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious