Hüda'dan Erdoğan'a teşekkür dilekleri

Hüda'dan Erdoğan'a teşekkür dilekleri.17925
  • Giriş : 17.02.2009 / 08:17:00

Hüda, Erdoğan'ın Peres'e "Plajda öldürmeyi çok iyi bilirsiniz" dediği 2006'daki olayın kahramanı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Küçük yaşında büyük siyasi olayların, büyük çekişmelerin merkezinde oldu. Hüda Galiye'nin feryatları 16 ay süren ateşkesi bozdu, feryatları büyük bir savaş başlattı, Feryatları Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliğin nedenlerinden biri oldu. 9 Haziran sabahı Galiye Ailesi, yaz sezonunu açmak, çocuklarının karne başarısını kutlamak için Beyt Lahya sahilinde pikniğe gitmişti.
Hiçbiri bu neşeli günün korkunç bir trajediyle son bulacağını bilmiyordu. Fakat İsrail gemilerinden fırlatılan füzeler, Galiye ailesinin sonu oldu. Plaja gelişigüzel atılan bombalar, Hüda'nın babası 48 yaşındaki Ali Galiye'nin ve ailesinden toplam 8 kişinin ölümüne neden oldu. Ölenler arasında Hüda'nın biri 6, diğeri 18 aylık, bir diğeri 4 yaşındaki üç kardeşi ile 15 yaşındaki ablası da vardı.
Henüz 11 yaşındaki Hüda'nın yaşadığı şok, babasının, teyzesinin cansız bedenlerine sarılması, kendini kumların üzerinde bir oraya bir buraya atması, "Baba! Baba!" çığlıkları dünyayı sarstı. Hüda, ertesi gün cenazesinde babasından, yüzünü öperek af dilemişti. "Ailemi kaybetmeyi hak edecek ne yaptım?" diye soruyordu. Ama kimse bu soruya cevap veremedi. Kimse "Senin suçun yok" bile diyemedi.

TÜRK DERNEĞİ ONA EL UZATTI
Babasını kaybettikten sonra Filistin lideri Abbas tarafından evlat edinilen ve pek çok yardım sözü alan Hüda'ya şu anda bir Türk derneğinin dışında yardım eli uzatan yok... Hüda, "Pek çok yardım sözü verildi. Bazıları hiç bazıları ise bir kez yardım gönderdi. Başkan Abbas da söz verdi ama hiçbir şey yapmadı" diyerek sitem ediyor. Kışın dondurucu soğuğunda buz gibi odasında bir yandan ders çalışan Hüda, okumak ve gazeteci olmak istiyor. Saldırıda yaralanan ve engelli olan kardeşleriyle ilgilenmekte annesine yardımcı oluyor. Ve Hüda, İsrail'in asla barış yapmayacağına inandığını anlatıyor: "İsrail Kudüs'ü işgal altında tutuyor. Amacı bütün Filistin'i kontrol etmek. Buraları işgal etmek bizi buralardan kovmak istiyorlar. Ama biz buradan gitmeyeceğiz."

Cenaze boyunca sık sık bayılan Hüda'yı Filistin lideri Abbas ile Başbakan Haniye evlat edindiklerini açıkladı. Saldırının ardından Hamas, İsrail ile 16 aydır yürürlükte olan ateşkesi bozdu. Yıllardır süren ateşkes Hüda'nın gözyaşlarının ağırlığına dayanamadı. Büyük İsrail ve Filistin savaşı başladı.

TÜRKİYE-İSRAİL KRİZİNE KONU

2.5 yıl sonra Hüda bu kez İsrail ile Türkiye arasında yaşanan bir krizin konusu oldu. Davos'taki gerginlikte Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Peres'e söylediği "Öldürmeye gelince siz öldürmeyi iyi bilirsiniz. Plajdaki çocukları nasıl vurduğunuzu, nasıl öldürdüğünüzü iyi biliyoruz" sözleri, Hüda'nın yaşadıklarını anlatıyordu. Hüda, Gazze'de yoksul bir mahallede hayatta kalan kardeşleri ve annesi ile birlikte yaşıyor. Evinin kapısını onu bulmak umuduyla çalıyorum. Kapıyı kendisi açıyor, bizi 'buyur' ediyor. Artık 14 yaşında ve olan bitenin farkında. Bu görüşmeler acısını yeniden yaşattığı için annesi endişeleniyor. Türkiye'den geldiğimizi öğrenince endişenin yerini sıcak misafirlik alıyor. Galiye ailesi içinde sadece yataklar olan bir evde yaşıyor. Ölen babanın resmi odasının kapısında asılı. Hüda, süslediği kapıyı hiç açmıyor...

'BAŞBAKANA İÇTEN SAYGILAR'

Türkiye Başbakanı'nın Peres'le tartışması sırasında kendisini hatırlamasından onur duyduğunu söylüyor. "Başbakan Erdoğan'ın öyle bir anda bizi hatırlaması, Türk halkının gösterilerle, yardımlarla Filistin halkının yanında yer alması bizim için çok değerli. Sayın Başbakana en iyi ve içten dileklerimi, saygılarımı sunuyorum. Türk halkına teşekkür ediyorum ve böyle eylemler yapmalarını sürdürmelerini istiyorum" diyor. Hüda'nın yaşadığı acı o kadar büyük ki konuşurken sesimin titrediğini hissediyorum. Her şeye rağmen güçlü durmaya çalışıyor, son saldırıda kendisi gibi pek çok çocuğun ya yetim ya da öksüz kaldığını, bütün Filistin halkının büyük acılar içinde yaşadığını anlatıyor: "İsrail bu yaptıklarıyla sadece nefret tohumları ekiyor. Sadece biz değil tüm dünya bu yaptıklarından dolayı onlardan nefret etti. Ben de bu nefret edenlerin başındayım. Çünkü İsrail beni babamı görmekten mahrum etti."

ŞİDDET YALNIZ ŞİDDETİ BESLER

Hüda Galiye küçük yaşta tanık olduğu büyük acıya rağmen artık sadece ölen babasının değil "Filistin halkının" da kızı. Törenlerde konuşmalar yapıyor, şiirler okuyor. Ama hâlâ yardıma muhtaç... Annesi Hamide de "Durumumuz çok kötü ama hayatımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Herkes gibi bizim de ihtiyaçlarımız var. En önemli sorunumuz, yaralanan, engelli olan çocuklarımızın bakımı" diyor. Hüda Galiye gibi Filistin'de aslında pek çok çocuk var. Yaşadıkları acıyla, bazen nefret duygularıyla büyüyorlar. O ve onun gibilerin bu durumu aslında İsrail'in sivillere yönelik saldırılarla kendisini ve bölgenin geleceğini nasıl büyük bir tehlikeye attığını gösteriyor. Şiddet sadece şiddeti, düşmanlık sadece düşmanlığı besliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*