Hugo Chavez "tek adam" olma yolunda bir adım daha attı

  • Giriş : 16.08.2007 / 18:13:00

Venezuela Devlet Başkanı Chavez, hayalindeki Sosyalist devrimi gerçekleştirme yönünde bir adım daha attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Chavez kendisine ömür boyu başkanlığın önünü açan yasa tasarısını parlamentoya sundu. Muhalifleri, ''diktatörlük yolda'' diyor.

Kendine has üslubu, Amerikan karşıtı duruşu ve bölgede yarattığı dayanışma ruhuyla sol hareketin yeni gözdesi Hugo Chavez, ülkesinde "tek adam" olma yolunda ilerliyor.

Venezuela'da Küba benzeri bir Sosyalist devrim yapmayı amaçlayan Chavez, ömür boyu başkanlığın bile önünü açan anayasa değişiklerinden oluşan bir paketi parlamentoya sundu.

Buna göre,

* Devlet başkanlığını iki dönemle sınırlandıran yasa değiştirilecek. Yani bir kişi, istediği kadar devlet başkanı seçilebilecek.
* Devlet başkanının görev süresi 6 yıldan 7 yıla çıkarılacak.
* Devlet başkanının merkez bankası, belediye ve eyaletler üzerindeki yetkileri artırılacak.
* Hükümetin özel mülkiyetleri kamulaştırma hakkı da genişletilecek.

Chavez'in "Sosyalist devletin inşası için gerekli" dediği bu tasarının önce parlamentoda onaylanması gerekiyor. Bu aşamada bir sorun yok.

Zira, muhalefetin 2005 seçimlerini boykot kararı almasıyla parlamento tamamen Chavez yandaşlarının kontrolüne geçti. Tasarının, nihai onayı halktan alması gerekiyor.

Ancak askerlik yıllarından beri çevresinde "tilki" olarak nitelendirilen Hugo Chavez, bunun için de bir formül geliştirmiş.

Sosyalist lidere belki de "diktatör" sıfatı taktıracak tasarıda, günlük çalışma süresinin 6 saatle sınırlandırılması da bulunuyor. Bu madde de halkın hoşuna gidecek ve referandumda tasarı paketine onay alınmasını sağlayacak gibi gözüküyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious