Hukuk Muhakemeleri Kanunu değişiyor

Hukuk Muhakemeleri Kanunu değişiyor.9759
  • Giriş : 13.02.2009 / 01:25:00
  • Güncelleme : 12.02.2009 / 23:40:23

Dinç, Yargıtayda, yılda 400-500 bin dosyanın karara bağlandığını, adliye mahkemelerinin kurulması şart dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya başkanlığında toplanan TBMM Adalet Komisyonu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu Tasarısının görüşmelerine 345. maddeden devam etti.

Hakkı Dinç, tasarının, istinaf mahkemelerinde temyizin nasıl yapılacağına ilişkin maddesi üzerinde görüşlerini açıkladı ve Yargıtayın iş yükünün yoğunluğunu anlattı.

Yargıtayın iş yükü çok fazla olunca, ''ilk derece mahkemeleri ile Yargıtay arasına bir mahkeme koyalım'' denildiğini belirten Dinç, istinaf mahkemeleriyle Yargıtayın iş yükünün azalacağını, bir çok davanın belki de yüksek mahkemeye gelmeyeceğini söyledi.

-''9. HUKUK DAİRESİNDE 40 BİN DOSYA İNCELENİYOR''-

Hakkı Dinç, binaları, mahkemeleri, altyapısı hazır olan istinaf mahkemelerine bir an önce geçilmesi gerektiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir yılda, Yargıtay 1. Hukuk Dairesi başkanlığında 10 bin, 2. hukukta 25 bin, 4. hukukta 20 bin ve 9. hukukta yaklaşık 40 bin dosya inceleniyor... Toplamda, yılda 400-500 bin dosya karara bağlanıyor. Yani Yargıtayın iş yükü bu kadar ağır.

Yargıtayda, mahkeme heyetlerinde 5 kişi yer alıyor. Gelen dosyaları önce tetkik hakimi inceliyor, sonra da üyeler. Gelen dosyaların 25 bini geçse, 12 bin 500 dosyayı ben incelerim, diğer üyelerin haberi olmaz; 12 bin 500 dosyayı da bir üye inceler, diğerlerinin haberi olmaz. Yoksa, bütün dosyaları hepimiz inceleyemeyiz. Birbirimize güvenerek, dosyaları imzalarız. Bu nedenle istinaf mahkemeleri kurulmalıdır.''

Hakkı Dinç, toplantıda, görev yaptığı dairenin 20 yıl önce aldığı bir kararı da şöyle anlattı:

''Dairemize bir babalık davası gelmişti. İlk derecede yapılan yargılama sonucunda, çocuğun ilgili kişinin babası olduğuna karar verilmiş. Fakat baba, daha sonra çocuktan bir şekilde örnek alarak, DNA testlerini yaptırıyor ve teste göre çocuğun o kişiden olmadığı ortaya çıkıyor. Baba da buna ilişkin raporuyla birlikte dava açıyor. Ancak hakim 'kesin hüküm var' deyip davayı reddediyor. Bu dosya bizim dairemize geldi. Daire de 'teknik gelişmeler yargılamayı etkilemez' diyerek kararı onuyor. Ancak ben karara muhalif kaldım ve kişi de daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitti.''

-''BİZDE DURUŞMADA SADECE 'DUR'ULUYOR''-

Tasarının Adalet Bakanlığındaki hazırlık çalışmalarına katılan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, yargıdaki sorunların çözülmesi için eğitimin önemini vurguladı.

''Bizde duruşmada sadece dur'uluyor'' diyen Pekcanıtez, şöyle konuştu:

''Hukuk sitemimize çapraz sorgu getirildi, ancak uygulanmıyor. Çünkü avukatlar, çapraz sorguyu, nasıl yapılacağını bilmiyor. ABD'de bir avukat 2 ay düşünüyor bir soru soruyor ve davayı bitiriyor. Biz de ise böyle değil. Biz gereksiz teferruatlarla uğraşıyoruz.

Hakim duruşmada taraflara soruyor, 'bir diyeceğiniz var mı?' diye. Avukat söz alıyor ve 'bir diyeceğim yok, dilekçemi tekrarlıyorum' diyor. Diğer tarafa da soruyor o da 'ben de cevap dilekçemi tekrarlıyorum' diyor. Sadece bununla yetiniyorlar. Peki bu, böyle mi olmalı? Bütün bunları eğitimle halledebiliriz.''

Prof. Dr. Pekcatınez, Yargıtayın, istinaf mahkemelerinin kurulmasından sonra, gerçek anlamda içtihat mahkemelerine dönüşeceğini söyledi.

''Ancak, istinaf mahkemeleri kurulunca her şey güllük gülistanlık olmayacak'' diyen Pekcanıtez, iş yükünün bu sefer de bölge adliye mahkemelerinde yığılacağını kaydetti. Prof.Dr. Pekcanıtez, ''5 bin 800 hakimle bu iş yükünün altından kalkamayız. Hakim sayısı artmadığı sürece yargının bu sorunları devam eder'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*