Hukukçular 301 üzerinde çalışıyor

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, hukukçuların teknik düzeyde 301. madde üzerinde çalıştıklarını; ancak konunun henüz hükümetin gündeminde olmadığını belirtti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

301 ile Kıbrıs sorunu arasında ilişki kurulmasının yanlış olduğunu ifade eden Babacan, İlerleme Raporu'nun yayınlanacağı 8 Kasım öncesi çıktığı son Avrupa turunda Türkiye-AB ilişkileri ve ekonomiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gezi için kiralanan 12 kişilik jette soruları cevaplandıran Bakan Babacan, aralık ayındaki AB zirvesinden Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması yönünde bir karar beklemediğini ifade etti.

İlerleme raporlarının Türkiye'yi övmek için yazılmadığını ve daha çok eleştirilere yer verilmesinin doğal olduğunu dile getiren Babacan, "Müzakere öncesi büyüteç kullanıyorlardı, şimdi mikroskop kullanıyorlar. Raporlara da hak ettiğinden fazla değer vermemeliyiz." diye konuştu. Değiştirilmesi tartışılan 301. madde ile Kıbrıs arasında bağ kurmayı doğru bulmadığına işaret eden Babacan, bu maddenin de diğer bütün yasalar gibi değiştirilemez olmadığını, gerekirse zaman içinde ele alınabileceğini kaydetti. Ali Babacan, "Konu henüz hükümetin gündeminde değil, hukukçular teknik açıdan yapılabilecekleri değerlendiriyor." ifadesini kullandı.

"Avrupa Ulusal Forumu" adlı kuruluşun davetlisi olarak İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti Dublin'e gelen Babacan, burada forum üyelerinin Kıbrıs konusundaki talep ve eleştirilerine cevap verdi. Başmüzakereci Babacan, Türkiye'nin Kıbrıs'ta çözümden yana bir ülke olduğunu ve bu yapıcı tutumunu sürdüreceğini bildirdi. Ali Babacan, limanlar ve havaalanları gibi konuların, KKTC'ye uygulanan ambargoların kaldırılması konusuyla eşzamanlı olarak gündeme gelmesi gerektiğine işaret etti. AK Parti'ye yönelik, "İslami parti" yakıştırmalarını reddeden Babacan, AK Parti'nin değerlerine, geleneklerine sahip çıkan muhafazakar bir parti olduğunu ifade etti. Dublin'de ikili temaslarda da bulunan Babacan, İrlanda'nın dışişleri, maliye ve Avrupa işlerinden sorumlu bakanlarıyla görüştü. Babacan bugün de Portekiz'de benzer temaslarda bulunacak. Portekiz, Almanya'dan sonra gelecek yılın ikinci yarısında AB dönem başkanlığını devralacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious