Hukukçular 367'ye ne diyor?

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin başvurusu üzerine Köşk seçimi konusunda olumsuz karar vermesi halinde Türkiye’nin kaosa sürüklenmesinden endişe ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Ergun Özbudun (Anayasa Hukukçusu)

Anayasa Mahkemesi’nin hukuka bu kadar aykırı bir karar verebileceğini zannetmiyorum. 1982 Anayasası’nda amaç cumhurbaşkanlığı seçimini kolaylaştırmaktı. Anayasa Mahkemesi eğer oylamayı iptal ederse, kendisini Anayasa koyucu yerine koymuş olur.

Prof. Mustafa Erdoğan (Anayasa Hukukçusu)

Olumsuz bir karar çıkması krizlere yol açar ve siyaset gereksiz şekilde yargısallaştırılır. Anayasa Mahkemesi’nin CHP’nin yaptığı başvuruyu karara bağlaması hukuka aykırı. Çünkü demokratik hukuk devletinde, siyasal kararların sorumluluğu mahkemelere bırakılmaz.

Prof. Hikmet Sami Türk (Eski Adalet Bakanı)

İptal kararı geçmişteki cumhurbaşkanlığı seçimlerini meşruiyet tartışması konusuna çeker. Çünkü bundan önce 367 şartı aranmadı. Anayasa Mahkemesi yerleşmiş parlamento teamüllerini de dikkate almak zorundadır.

Tarhan Erdem (Siyaset bilimci)

Anayasa Mahkemesi 367 gerekir derse, sonrası kaostur. Muhalefet partileri Türkiye’yi bir açmaza sürüklemek istidadında. Özellikle Anavatan ve DYP’nin kararlarının halkla ilişkisini göremiyorum. Hiçbiri, ’Halk ne der, seçmen ne der?’ diye hesap etmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious