Hukukî dayanağı yok, karar ideolojik

  • Giriş : 09.02.2006 / 00:00:00

Danıştay’ın Aytaç Kılınç adlı öğretmenle ilgili davada, okul dışında da başörtüsü takılamayacağına karar vermesi şaşkınlığa yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Hüsnü Tuna, verilen kararın hiçbir hukukî dayanağının bulunmadığını söyledi. Hüsnü Tuna, tamamen yoruma dayalı keyfî ve ideolojik bir değerlendirme yapıldığını ifade etti. Bu mantıkla gidilirse öğretmenlerin evde bile başlarını örtmediklerini ispat etmelerinin istenebileceğini dile getiren avukat Tuna, bu hukuk dışı yorumun bir yargı kararı olarak nitelendirilemeyeceğini vurguladı.

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak, şimdiye kadar uygulanan başörtüsü yasağının keyfî olarak sürdürüldüğüne dikkat çekerek, Danıştay’ın bu kararının bu hukuksuz ve keyfi yorumların bir devamı niteliğinde olduğunu belirtti. Mustafa Kamalak, bu hukuka aykırı ve fiilî durumun sona erdirilmesi için anayasa değişikliğiyle başörtüsü sorunun çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Hukukî Araştırmalar Derneği Başkanı Yakup Erikel, mahkemelerin kararlarını hukuk kurallarına dayandırması gerektiğini hatırlatarak, Danıştay’ın başörtüsü yasağını sokakları da kapsayacak şekilde genişleten bu kararının kesinlikle kabul edilemeyeceğini vurguladı. Öğrencilerin, öğretmenin dışarıda başörtüsü takmasından olumsuz etkilenebileceği yorumunun akla ve mantığa da aykırı olduğunu anlatan Hukukî Araştırmalar Derneği Başkanı Yakup Erikel, “İnsanların sokaktaki, evindeki ve özel hayatındaki davranışını nasıl engelleyebilirsiniz? Bu karar bana göre inanç özgürlüğüne, insanın kendini ifade etme özgürlüğüne ve bununla birlikle çalışma hürriyetine aykırıdır.” ifadelerini kullandı.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Genel Başkanı Hülya Şekerci, Danıştay’ın bu kararının yasağın boyutlarının arttığının göstergesi olduğunu söyledi. 28 Şubat sürecinde başörtüsü yasağının sokaklara yansımasından endişe ettiklerini aktaran Hülya Şekerci, bu kararla birlikte sokakta bile başörtüsü takmanın yasaklanabileceği, yakında evlere bile müdahalenin gündeme gelebileceği kaygısını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious