Hükümet, TBMM'yi hemen toplamalı!

Hükümet, TBMM'yi hemen toplamalı!.23477
  • Giriş : 24.03.2009 / 13:45:00

DSP Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Erçelebi, ''Hükümet, TBMM'yi hemen toplamalı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'Kürdistan' söylemini izah etmelidir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Sekreter Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hükümetin tatilde olan TBMM'yi toplayıp Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Kürdistan'' söylemini izah etmesi gerektiğini, Türk siyasetinin de bunu hassasiyetle kendi içinde tartışması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin içinde ve dışında önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Erçelebi, şöyle devam etti:

''Orta Doğu'da sanki yeniden bir takım oluşumlar söz konusu. Seçime üç-beş gün kala Cumhurbaşkanımız Irak'a ani bir ziyaret yapıyor. Orada ilk defa bir Türk Cumhurbaşkanı, yıllardır söylemekten sakındığımız bir sözcüğü, bir kavramı resmen söylüyor ve 'Kürdistan' diyor. Bu çok önemli bir gelişme. Türk siyaseti bunu mutlaka tartışmalı. Çünkü bunun ülkemize ne getirip ne götüreceği belli değildir. Tam seçim kargaşasında bu tür girişimler niye araya sıkıştırılıyor.''

Cumhurbaşkanı Gül'ün ''Kürdistan'' söylemini o andaki, anlık bir söylem olup olmadığını anlayamadığını ifade eden Erçelebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Cumhurbaşkanı'nın o anda anlık bir söylemi midir ki? Cumhurbaşkanları anlık bir söylem yapmazlar. Her sözü hem kendilerini, hem de devletimizi bağlar. Yoksa gerçekten parlamentonun bir parlamenteri olarak bizim bilmediğimiz TBMM'den önce kaçırılıp sonra da oldu bittiye getirilmek istenen bir konu mu var, bunu bilmiyoruz. Bunu öğrenmek bizim hakkımızdır. O yüzden hükümet, Cumhurbaşkanımızın bu sözünü dikkate alarak TBMM'yi hemen toplamalıdır. TBMM'nin bilgilendirilmesi gerekiyor. Bunun önce TBMM'de tartışılıp bir karara varılması daha sonra bunların Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından dünyaya ilan edilmesi gerekir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*