Hükümet, TMK'nın 6. maddesini geri çekmeyecek!

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yeni hazırlanan Terörle Mücadele Kanunu'nun(TMK) terör örgütü elebaşına af getireceği söylenen 6. maddesinin tasarıdan çıkarılmasının sözkonusu olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin karşısına çıkan Hükümet Sözcüsü Çiçek, toplantıda ele alınan gündemler hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni Terörle Mücadele Kanunu'nun terör örgütü elebaşına af getireceği söylenen 6. maddesinin, toplumda yersiz bir telaşa yol açtığını belirten Çiçek, Öcalan'ın affedilmesi gibi bir durumun sözkonusu olmadığının altını çizdi.

Kendilerinden başka bir çok hukukçunun da aynı yönde görüş beyan ettiğini vurgulayan Çiçek, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yanıltıldığını savundu. Tasarının İçişleri Komisyonu'nda ve AB Uyum Komisyonu'nda görüşüldüğünü, Adalet Komisyonu'nda ise görüşüleceğini ifade eden Çiçek, "Hukuki düzenlemeler siyasetin malzemesi yapılıyor. Abdestimizden şüphemiz yok, bunun için de namazımızı tartışmayız" dedi. Tasarının hükümetten çıktığını ve TBMM'nin gündeminde olduğunu kaydeden Bakan Çiçek, farklı bir bakış açısı getirmek isteyenlerin komisyonlara katkı vermesini istedi.

"İki günlük tartışmanın getirdiği nokta şu ki, bu madde terörist başına af getirmez" diyen Çiçek, bu maddeyi kimin koyduğu tartışmalarının ise anlamsız olduğunu söyledi. Bu maddenin konulmasının bir suç teşkil etmediği için suçlu aramının da anlamsız olduğunu belirten Çiçek, 6. maddeyi hukukçuların doğru anlamasına rağmen siyasetçilerin yanlış anladığını ifade etti. Ortada yanlış bir düzenleme olmadığının altını çizen Hükümet Sözcüsü Çiçek, "Madde yerinde kalacak mı?" sorusuna "Tabii ki" yanıtını verdi. 6. maddenin devletin bir ihtiyacı olarak tasarıda yer aldığını savunan Çiçek, ilk defa böyle bir şey geliyormuş gibi sunulmasının yanlış olduğunu kaydetti.

Bu maddenin sadece terör örgütleriyle alakalı olmadığını ve organize suç örgütleri için de geçerli olduğunu kaydeden Bakan Çiçek, "Haziran ayında yürürlüğe giren TCK'nın 221. maddesinin de aynı içeriği taşıdığını vurguladı. Çiçek, her iki maddenin de suça karışmışların kazanılmasını amaçladığının altını çizdi. Çiçek, bu iki maddenin içeriğini şu şekilde anlattı: "Bir kişi, terör örgütüne veya bir suç örgütüne girmiş ama suç işlememiş. Daha sonra teslim olmuş ve örgütün çökertilmesine yardım etmiş. Bu insanların mükafatlandırılması esasına dayanıyor. Bu sadece terör örgütü için değil organize suç örgütleri için de geçerli."

Hükümet Sözcüsü Çiçek, tasarının hükümet tasarısı olarak Meclis'e gittiğini, bundan sonraki aşamada 6. maddenin geri çekilmesinin sözkonusu olmadığını vurguladı. Çiçek, tasarının son halini TBMM'de alacağı için, üzerinde değişiklik yapılabileceğini de söyledi.

Toplantıda; İskan Kanunu, Sigortacılık Kanunu, Yedek Subaylık Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve Kamu İhale Kanunu imzaya açıldı. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz para politikaları konusunda bir sunum yaptı. Büyüme, istihdam, cari açık, faiz ve kur politikası konusunda hazırladıkları raporları Başbakan Erdoğan ve Bakanlar ile paylaştı. Yılmaz, Bakanların sorularını da yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious