Hükümet, yeni anayasa çalışmalarını bitirmek üzere

Hükümet, yeni anayasa çalışmalarını bitirmek üzere.50495
  • Giriş : 23.12.2007 / 07:00:00
  • Güncelleme : 22.12.2007 / 23:21:55

Yeni anayasa yapmak için kolları sıvayan hükümet, çalışmaları bitirmek üzere.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ocak ayında açıklanması beklenen taslakta türban yasağına ilişkin bir düzenlemenin olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Anayasa taslağı üzerindeki çalışmalar bitmek üzere. Bayram sonrasında AK Parti içinde oluşturulan komisyon, sivil toplum örgütlerinin önerilerini masaya yatıracak.

Sonrasında ise Başbakan Recep Tayip Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Merkez Yürütme Kurulu'nda anayasa taslağına son şekli verilecek. Taslağın, yılın ilk günlerinde açıklanması bekleniyor.

Yeni anayasada vatandaşlık tanımı değişecek. Buna göre, "Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin Türktür" ifadesi anayasada yer alacak.

Yeni anayasayla cumhurbaşkanının yetkileri sınırlandırılacak ve cumhurbaşkanına dokunulmazlık getirilecek.

Milletvekillerine sağlanan yasama dokunulmazlığı ise sınırlandırılacak.

Rüşvet irtikap gibi seçilmeye engel suçları işleyen milletvekilleri hakim karşısına çıkarılabilecek. Milletvekilleri tutma ve tutuklama olmadan yargılanabilecek. Yeni anayasa ile milletvekillerine dokunulmazlığının kaldırılmasını isteme hakkı da tanınacak

Başbakan Erdoğan'ın her fırsatta dile getirdiği kamu görevlilerinin dokunulmazlıkları da yeni anayasada sınırlandırılacak.

Kamu görevlilerinin yargılanması için amirinden izin isteme şartı kaldırılıyor. Cumhuriyet savcıları suça karışan kamu görevlileri hakkında kovuşturma yapabilecek.

Anayasa taslağında en çok tartışılan konu ise üniversitelerdeki türban yasağı.

Akademisyenler tarafından hazırlanan metinde üniversitelerde kılık kıyafeti serbest bırakan düzenlemelere yer verildi.

Ancak parti yetkilileri, anayasada kılık kıyafet serbestliğine ilişkin düzenlemenin yer almasına karşı çıkıyor. Bu konudaki son kararı Başbakan Erdoğan verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious