Hükümet 4 yılda 131 yasayı değiştirecek

Hükümet 4 yılda 131 yasayı değiştirecek.9906
  • Giriş : 18.08.2008 / 22:26:00

Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu’nda Ulusal Program taslağının görüşüldüğünü açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çiçek hazırlanan taslağın 400 sayfa ve 4 bölümden oluştuğunu bildirirken, programda Türkiye'nin 4 yıl içerisinde neleri yapmayı ön gördüğü ile ilgili taahhütlerin yer aldığını açıkladı. Çiçek, söz konusu program çerçevesinde 131 yasanın değiştirileceğini kaydederken, bunlardan bazılarının Anayasa değişiklikleri olacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 11.50'de toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Yaklaşık 5 saat 30 dakika süren kurul sonrasında açıklamada bulunan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantının ilk gündem maddesinin Ulusal Program Taslağı olduğunu bildirdi. Çiçek, Türkiye'nin daha önce 2001 ve 2003 yıllarında olmak üzere iki defa ulusal program hazırladığını kaydederek, 2003 yılında hazırlanan programın hükümetleri döneminde yapıldığını anımsattı.

-AYAĞI YERE BASAN PROGRAM

Üçüncü programın “bugünlerde hazırlanması gerektiğini kaydeden Çiçek, “Bu hazırlıklar yapılırken biraz önce dediğimiz geçmiş iki tecrübeden yola çıkarak ayağı basan bir program yaptık. Türkiye müzakere yapan bir ülkedir ve AB- Türkiye'den beklentilerini katılım ortaklığı belgesi ile bildirdi. AB'nin katılım ortaklığı bildirisi de 22 Şubat 2008'de yayımlandı. O zamanda beri Türkiye kurumlar arası yakın çalışma ile AB kamuoyuna sunulacak olan Ulusal Belgeyi ki; bunlar tarih niteliğindedir. Ve hazırlık çalışmaları sürdürdü ve bugün ulusal programla ilgili çok kapsamlı değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirme Bakan Ali Babacan tarafından siyasi partilerle de görüşülecek. Bu programın içeriği hakkında gerekli açıklamalar yapılacak. Ondan sonra da son değerlendirme yapılıp kitap haline getirilerek kamuoyuna sunacağız” dedi.

-4 YILDA 131 YASA DEĞİŞECEK-

Ulusal Program ile ilgili olarak bilgi veren Hükümet Sözcüsü Çiçek, taslağın 400 sayfadan ve 4 bölümden oluştuğunu bildirdi. Çiçek, “Birinci bölüm 'Giriş' bölümü. İkinci bölüm ise 'Siyasi kriterlerle ilgili' bölüm. Üçüncü bölüm 'ekonomik kriterlerle ilgili', dördüncü bölüm ise 'Üyelik yükümlülüklerinin üstlenilmesi ile ilgili' bölüm. Bu program, Türkiye önümüzdeki 4 yıl içinde nelere yapmayı ön görüyorsa bu taahhütleri ifade ediyor” dedi. Söz konusu program kapsamında 131 yasal düzenleme gerektiğini belirten Çiçek, kısa vadeli değişikliklerin 1-2 yıl. Orta vadeli değişikliklerin ise 3-4 yıl içinde yapılacağını kaydetti. Yasa değişiklikleri içerisinde yasası çıkarılmasına karşın Anayasa Mahkemesi tarafından yürürlüğe konmayan Ombusman ve kamu yöneticiliği ile ilgili yasa olduğunu da belirten Çiçek, Yargının işlevselliği ile ilgili yasaların yanı sıra, sendikal haklarla ilgili yasaların da olduğunu açıkladı.

-SİYASİ PARTİLER VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN GÖRÜŞ ALINACAK-

Çiçek, program içerisinde 131 yasanın yanı sıra, ayrıca 342 ikincil düzenleme denen tüzük ve yönetmelik değişikliğinin de bulunduğunu, 473 tane de 33 fasılla ilgili yapılması gereken düzenleme bulunduğunu bildirdi. Çiçek. Bu ulusal program böyle bir içerikle hazırlandı. Bu hazırlıklar yapılırken biraz önce dediğim gibi geçmiş iki tecrübeden yola çıkarak ayağı basan bir program hazırlandı. Edindiğimiz tecrübeler var. Tarama toplantılarında elde ettiğimiz tecrübeler var. Fiili müzakerelerden elde edilen tecrübeler ve Türkiye'nin gerçekleri de dikkate alınarak bir taslak program hazırladık. Siyasi partilerle de görüşülecek. Ayrıca Bakan Babacan sivil toplum örgütleri ile de –önemle duruyoruz- onların da katkılarını alarak nihai şeklini vererek yayınlayacağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*