Hükümet alevileri bu kadar anladı!

Hükümet alevileri bu kadar anladı! .10771
  • Giriş : 12.11.2008 / 12:33:00

Geçtiğimiz pazar günü Ankara’da 50 bin kişilik bir mitingle hükümete "Eşit Yurttaşlık hakkı istiyoruz" sloganıyla seslenen ve taleplerini ileten alevilerin, cemevlerine yönelik talebine ret geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meclis Genel Kurulu'da Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini öngören yasa tasarısının gündeme alınması için verdiği önerge görüşüldü.

Kamer Genç, “Kiliselere, sinagoglara vergilerden para aktarılıyor, ama cemevleri ibadethaneden sayılmıyor” dedi.

CHP Sivas Malik Ecder Özdemir ise “Alevilerin sizden istediği eline beline diline sahip olmanız” diye konuştu. Ancak yapılan sayı üstünlüğü nedeniyle AKP'lilerin desteği olmadan yapılan her oylamada olduğu gibi alevilerin cemevi talebine yönelik tasarının Meclis gündemine alınması da oylamayla reddedildi.

Böylece hükümet, alevilerin taleplerine Meclis'in kulağını tıkamış oldu.

BAKAN ÇELİK'İN ALEVİLERİN TALEPLERİNDEN ANLADIĞI

Geçtiğimiz pazar günü yapılan ve çok sayıda Aydın ve sanatçının da demokrasilerde böyle ayrımcılıklar olmamalı diyerek destek verdiği alevilerin 'Eşit Yurttaşlık' mitingindeki en önemli taleplerinden biri olan eğitim için Milli Eğitim Bakanı'ndan "ilginç" bir açıklama geldi.

Bakan Hüseyin Çelik, en azından, "ders kitaplarının alevilik bölümüne yönelik bilimsel itirazlara kulak vermeye hazır olduklarını" söyledi ama ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik açıklaması taleplerin es geçildiğini gösterdi.

Çelik, “Ders kitaplarında Alevilikte uzman olan bir arkadaş burası yanlıştır dediği zaman biz bunları dinlemeye ve onların bu ortaya koydukları bilimsel itirazlara kulak vermeye hazırız” diyerek, alevilerin taleplerini ne kadar anladığını ortaya koymuş oldu.

Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu'nun Alevilerin talepleri için söylediği “uç fikirler” açıklamasına karşı da Milli Eğitim Bakanı Çelik, “Bizim bir bakanımız uç fikirler deyip kimseyi küçümsemez. Uç fikir olsa bile, demokratik bir yolla ifade edilmiş en aykırı görüşler bile saygı duyulacak görüşlerdir” diye konuştu. Çelik böylece alevilerin talepleri için kendisinin de aslında Yazıcıoğlu'ndan farklı düşünmediğini gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*