Hükümet Ankara'nın işiydi, seçmenin değil (YORUM)

Hükümet Ankara'nın işiydi, seçmenin değil (YORUM).17623
  • Giriş : 20.07.2007 / 21:36:00
  • Güncelleme : 20.07.2007 / 21:41:48

Sandık öncesi hiçbir seçimde hükümet formülleri bu kadar yoğun konuşulmamıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümet Ankara'nın işiydi, seçmenin değil. Şimdi neredeyse 'hükümetin biçimi' seçmenin tercihini belirleyen ana unsur haline geldi.
Tek parti iktidarı mı yoksa koalisyon mu veya MHP, CHP ile hükümet kurar mı sorusunun çok sorulmasının nedeni bu. Bu topraklarda parti mensubiyeti önemli kuşkusuz, gönül verdiği partiyi zirvelerde görmek ister herkes.

Ancak partisinin onuru ile Türkiye'nin geleceği arasında gidip gelen seçmene sık rastlıyorum. İdealist duygularla, 'her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar partim' anlayışının yerini giderek daha gerçekçi, reel politik siyasi düşünce alıyor. Kamuoyu yoklamalarında kararsız oranının yüksekliği bu sebepten. Seçmenin kararsızlığı daha çok bir partisi olmadığı veya oy verecek parti bulamadığından değil, idealleriyle reel politik arasında tercih yapamamasından hatta bocalamasından geliyor.

Geçen hafta yabancı basına haber olarak yansıdı; İstanbul'da iş çevrelerinin oyu ile iktidarda görmek istedikleri parti arasında fark var. Daha açık ifadeyle CHP'ye oy vereceklerini söylemelerine rağmen AK Parti iktidarının devamını istiyorlar. Sadece iş dünyasında değil sokakta da benzer psikoloji egemen. Oy vermeyi arzuladığı partiyle, 23 Temmuz sabahı iktidarda görmek istediği partinin farklı olduğu çok insan var.

Kim ne derse desin nasıl bir hükümet sorusunun fazla öne çıktığı bir seçim bu. Koalisyonlar da bir yönetim biçimidir demokrasilerde. Fakat Türk toplumu pek sıcak bakmıyor, çok partili hükümetlere.

En büyük hamleler tek parti iktidarlarında yapıldı. Koalisyon dönemleri siyasi ve ekonomik çalkantılarla, krizlerle hatırlanıyor daha çok.

Türkiye zengin siyasi deneyime sahip... Tek parti iktidarını da gördü, koalisyonları da. Dört buçuk yıldır tek partili hükümeti yaşıyor. Bir önceki dönemde ise çok partili koalisyon vardı ülkenin yönetiminde. Sağ ve soldan üç parti bir araya gelerek büyük uzlaşma ve atılım adını verdikleri hükümeti kurmayı başarmışlardı. Yürümesi güç görünen DSP, MHP ve ANAP koalisyonu üç buçuk yıl sürdü tam.

Partiler de seçmenin psikolojisinin farkında. Hemen hepsi 'Tek başına iktidar' sloganını kullanıyor. Gazete sayfalarında, miting meydanlarında vurgular tek partili hükümet üstüne. Koalisyonun k'sından, tecrübesi ve deneyimlerinden söz eden yok. Her şey seçmenin tek başına iktidar beklentisini karşılamak ve oyunu etkilemek için... Potansiyelleri tek başına iktidara yetmeyen partiler dahi koalisyon seçeneklerini dillendirmekten ısrarla kaçınıyor. Tek parti seçenekleri de koalisyon formülleri de az çok belli. Fazla olasılık yok. CHP, DSP'yi bünyesine katarak seçimi girecek olsa da sandıktan tek başına iktidar çıkarması mümkün değil. Sol oyların toplamı yüzde 25'lerde dolaşıyor, sağın yüzde 75 gibi ezici üstünlüğü var. En iyimser CHP'liler bile amaçlarının, tek başına iktidardan ziyade sağın eşit oranlarda bölünmesi halinde birinci partiliğe yükselmek olduğunu söylüyor. CHP'nin hükümet kurabilmesi için bir sağ partiye ihtiyacı var. Göz diktiği parti de MHP... Siyasette ve medyadaki CHP'lilerin düne kadar hasım olarak gördükleri MHP'den bahsederken bugün yüzlerinin gülmesi bu yüzden. Sürekli tek parti iktidarı sloganını tekrarlayan MHP liderliği ise koalisyon olasılığına karşı CHP'ye kapılarını tam kapatmış değil. Bir süredir 'CHP-MHP koalisyonu' Ankara odaklı bir siyaset mühendisliği projesi olarak gündemde. Bir toplumsal ihtiyaçtan kaynaklanmıyor. Halkın sağduyusu olağanüstü; Siyaset çöplüğü halkın buruşturup attığı mühendislik projeleriyle dolu...

22 Temmuz, seçmenin parti ile hükümet modelleri arasında zorlandığı seçim olarak tarihe geçecek. Hatta mührü vurana kadar tek parti hükümeti mi yoksa koalisyon mu seçenekleri arasında bocalayıp duracak. Buna bir de cumhurbaşkanının da sandıktan çıkacağını ekleyin. Seçmenin işi gerçekten zor. Sorumluluğu da o nispette ağır...

MUSTAFA ÜNAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious