Hükümet 'Asker'in emrindeyiz' dedi

  • Giriş : 24.10.2007 / 09:24:00

TBMM Genel Kurulunda, geçen hafta tezkerenin kabul edildiğini anımsatan Çiçek, destek veren bütün partilere teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen BeşikTürkiye'nin zirvesinde bir siyasi görüş olduğu kanatini uyandırmak isteyen çevrelerin varlığına dikkat çeken Cemil Çicek, devlet yönetiminde görev alan tüm unsurların tam mutabacak ve uyumlu çalışma içinde olduğunu vurgulayarak, ''Anayasadaki sınırlar ve ölçüler çerçevesinde, Türkiye'de yapılan her icraatın sorumlusu hükümettir. Biz bu sorumluluğun gereğini yapmaya gayret ediyoruz. Ama devlet güvenliği gereği her bilgiyi her yerde açıklamak mümkün değil" dedi.

Bilgi isteyen milletvekillerinin istedikleri takdirde kapalı oturum isteme haklarını olduğu hatırlatan Cemil Çiçek, kapalı oturumda her bilgiyi sizlerle paylaşırız. Ama devletin güvenliği açısından her bilgiyi bu kürsüden açıklamak mümkün değil" dedi.

TBMM Genel Kurulunda, geçen hafta tezkerenin kabul edildiğini anımsatan Çiçek, destek veren bütün partilere teşekkür etti. ''Tezkere evet diyen herkesle aynı görüşü paylaşıyoruz. O gün mutabık kaldığımız konu şu; Önce milli bir meseleyi konuşuyoruz, ikincisi devlet sorununu konuşuyoruz. Bu belayla bugün karşılaşmış değiliz, en az 25 yıllık geçmişi olan bir konuyu konuşuyoruz'' diyen Çiçek, tezkereye destek veren siyasi partilerin, devletin imkan ve kabiliyetleri içinde milletten aldığı güç ve destekle, ''terör belasını ülkeden defetme'' konusunda çaba harcadıklarını söyledi.

''KONU, MİLLİ MESELE''

Başbakan Yardımcısı Çiçek, konunun milli bir devlet meselesi olduğuna işaret ederek, ''Bugüne kadar yeryüzünün gördüğü en kanlı terör örgütü, arkasında en çok dış destek olan bir örgütten bahsediyoruz'' dedi.

Bugüne kadar bu konuda çok başarılı noktalar bulunduğunu, ancak terörün, Türkiye'nin bulunduğu bölgenin ve dünyanın gündeminden kalkmadığını belirten Çiçek, şöyle devam etti: ''Onun için bir çok anlaşmalar yapılıyor, bir çok kuruluşlarda bu konu gündeme geliyor. Ama en çok samimiyetsizliğin olduğu bir konuyu da konuşuyoruz.

En çok alçaklığın ve ikiyüzlülüğün olduğu bir konuyu da konuşuyoruz. Yalnız burada değil, her mekanda Türkiye'nin çektiği acıları, sıkıntıları; varsa bu manada ikiyüzlü davrananlar, onlara da uygun üslup içerisinde bunların hepsi söylenmiştir, söylenmeye devam ediyor. Bir devlet mücadelesi olarak konu gündemimizde olduğuna göre, devletin ilgili birimleriyle bu iş götürülür.

Elbette siyasi sorumluluk bizdedir. Bunda hiç bir tereddüt yok. Anayasadaki sınırlar ve ölçüler çerçevesinde Türkiye'de yapılan her icraatın sorumlusu Hükümettir. Biz bu sorumluluğun gereğini yapmaya, gerekli bilgiyi vermeye hazırız.

Ancak bazı konularda kamuoyunun doğru bilgi sahibi olması lazım. Hepimiz bu menfur cinayetler, alçakça saldırılar karşısında birlik içerisindeyiz. Milletimizin tepkisi ve infiali haklıdır ve asildir. Bizim arzumuz, bu infialin sadece bu sınırlar içerisinde kalması, başkalarını sevindirecek provokasyonlara itibar edilmemesidir. Daha soğukkanlı, daha sağduyulu davranalım. Çünkü terörün varmak istediği şey, bu ülkede ayrıştırma meydana getirmek, toplumun kesimlerini karşı karşıya getirmek, kamu düzenini bozmak, ülkemizin birliğine, dirliğine zarar vermek.''

ÇİÇEK: TEZKEREYİ ASKER İSTEDİĞİ ZAMAN KULLANIR

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''Terör konusunda, alınmış ya da yarın ve daha sonra alınacak tedbirler konusunda devletin kurumları arasında tam bir mutabakat olduğunu'' vurgulayarak, ''Tezkereyi kullanacak devletin güvenlik birimleridir. Bunun zamanlaması kendilerine ait'' dedi.

KİMSENİN GÜCÜ APO'YU AFFETMEYE YETMEZ

Bakan Çiçek, pişmanlık yasasının çıkarılacak en zor yasalardan birisi olduğuna dikkat çekerek, CHP'li Canan Arıtman'ın laf atması üzerine de, ''Kimse Öcalan'ı affetmedi, af edemez, kimsenin gücü Apo'yu affetmeye yezmez'' diye konuştu.

Çiçek, CHP sıralarından laf atmaların devam etmesi üzerine, ''Ben devlet sorumluluğumu taşıdığım süre içerisinde ne bu kürsüden ne de başka bir kürsüden aksi bir şey söylemedim, yalan bir şey söylemedim. Devletimin, milletimin hilafına hiç bir kelime söylemedim. Hiç kimse de söyletemez. Hiç kimse de terörist başının affına imza atamaz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious