'Hükümet ayıbını örtmeye çalışıyor'

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

CHP İzmir Milletvekili Uzunbay, Büyükanıt'ın atanması ile hükümetin ayıbını örtmek için attığı bir adım attığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP İzmir milletvekili Sedat Uzunbay, Genelkurmay Başkanlığına atanan Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nde bu makama fazlasıyla layık olan kişilerden biri olduğunu belirterek, kendileri için önceden atanmasının gününde atanmasından çok farklı olmadığını söyledi.
CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan ve milletvekilleri, düzenledikleri basın toplantısıyla Genel Başkan Deniz Baykal'ın 4-5 Ağustos arasında İzmir'e yapacağı ziyaret hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin gündemindeki konularla ilgili soruları da cevaplayan milletvekilleri, Büyükanıt'ın atanmasını değerlendirdi. Orgeneral Büyükanıt'ın Genelkurmay başkanlığına atanmaması için her türlü spekülasyonun yapıldığı bir dönemde hükümetin ve Bakanlar Kurulu'nun, kendi ayıplarını, sıkıntılarını ve mahcubiyetlerini ortadan kaldırmak için bu adımı attığını iddia eden Milletvekili Uzunbay, "Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, verdiği demeçte özellikle Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığına geliş süreciyle ilgili olarak hakkında çıkarılan dedikodulardan bazı kişilerin mahcup olması gerektiğini belirtiyor. Çiçek'in bu demeci vermeden ya da verirken aynaya bakması gerekiyor, çünkü mahcup olması gereken ve olayı bu noktaya getiren kesim, sözcüsü olduğu hükümettir." diye konuştu.

Büyükanıt'ın atanmasının kendileri için normal bir sonuç olduğunu kaydeden CHP milletvekilleri, önceden atanmasıyla gününde atanmasının çok önemli olmadığını ifade ederek, "Genelkurmay Başkanlığını layıkıyla yerine getirecek önemli kişilerden biridir. Türkiye'nin yaşayacağı tehlikeleri önceden öngörebilecek ve tedbir alabilecek bir insan." dedi.

CHP İl Başkanı Ayhan ise Baykal'ın programı hakkında bilgi verdi. İki günlük gezinin ilk gününde Karşıyaka'da belediye tarafından yaptırılan Aydın Güven Gürkan Kültür Merkezi ve köprü asfalt şantiye binasını, Foça'da ise mübadele sergisi ve kültür sarayını açacağını ve Foça Festivali açılış törenine katılacağını anlatan Ayhan, ikinci gün de Çeşme'de çeşitli açılışlara katılacağını kaydetti.

CHP İzmir İl Örgütü'nün. TBMM'nin tatilde olduğu dönemi değerlendirmek için bir program hazırladığını belirten Selçuk Ayhan, milletvekilleri, genel merkez, il yöneticileri ve İl Genel Meclisi üyelerinin katılımıyla özellikle merkeze uzak ilçe, belde ve köylerde toplantılar düzenlediklerini ve vatandaşın dertlerini dinlediklerini söyledi.

Bir haftalık çalışma süresince toplam 153 köy, 18 belde ve sekiz ilçe dolaştıklarını belirten Ayhan, ''Tire, Kiraz, Beydağ, Ödemiş ve Kemalpaşa'nın belde ve köylerine yapılan gezilerinde ortaya çıkan en önemli sonuç, çiftçinin ve esnafın yoksulluk sınırının altında yaşadığı gerçeğiydi.'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious