Hükümet bütçede zorlanıyor

  • Giriş : 29.09.2007 / 16:09:00
  • Güncelleme : 29.09.2007 / 16:13:42

Maliye Bakanlığı’nın 2008 yılı bütçesi üzerinde çalışmaları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanlığı’nın 2008 yılı bütçesi üzerinde çalışmaları sürerken, 225 milyar YTL’yi aşmasına kesin gözüyle bakılan bütçenin gelir kaleminde, KİT’lerden yeterli kaynak aktarılmadığı için sıkıntı yaşandığı öğrenildi.

Maliye Bakanlığı, son aşamaya gelen bütçe çalışmalarında gelir kalemini tamamlamaya çalışıyor. İlgili kurumlardan bütçeye aktaracakları ödeneklerin öngörülerini isteyen Bakanlık, KİT’ler nedeniyle çalışmalarda zorlanıyor.

Finansman dengesinde sorun yaşanan KİT’lerden yeterli gelir aktarılmadığı, bu nedenle bütçenin gelir kısmının tamamlanmasında sorun yaşandığı bildirildi.

ŞANS OYUNLARI AKTARIMLARI DA BÜTÇEDE

Bütçede bu yıl yeni bir gelir kalemi de yer alacak. Geçen mart ayında yapılan düzenleme kapsamında, şans oyunlarından kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılan paylar Maliye Bakanlığı üzerinden ve Bakanlık takdirinde olmak üzere gönderileceği için bütçede ödenek olarak kaydedilecek.

Maliye Bakanlığı bu nedenle Milli Piyango’nun yanı sıra at yarışları ve İddia için Spor Toto’dan da, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu başta olmak ilgili kurumlara aktarım tahminlerini istedi. Milli Piyango’nun 400 milyon YTL civarında bir katkı yapması beklenirken, üç kaynaktan gelecek ödeneğin 1.5 milyar YTL civarında olabileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious