'Hükümet çalışıyor'

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, hükümetin tekstilde girdi maliyetlerinin düşürülmesiyle ilgili çalışmasının devam ettiğini belirterek; "Bir an önce istihdam üzerindeki vergi yükümüz azaltılmalı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Organize Sanayi Bölgesi'ndei BOSEN Enerji A.Ş'nin kapasitesini artıracak kombine çevrim yatırımının açılışına katılmak üzere Bursa'ya gelen TOBB Başkanı, ilk olarak Bursa Valisi Nihat Canpolat'ı makamında ziyaret etti. Ziyaret anısına Vali Canpolat'a bir plaket takdim eden Hisarcıklıoğlu, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Geçen ay Bursa ziyareti sırasında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın 'tekstildeki girdi maliyetlerini azaltacağız' açıklamasının hatırlatıldığı Hisarcıklıoğlu; hükümetin kornuyla ilgili bir çalışmasının bulunduğunu söyledi. TOBB Başkanı şöyle devam etti:

"Tekstil Türkiye'de bir numaralı tekstil durumunda. O çerçevede Türkiye'nin daha uzun süre tekstil, konfeksiyon ve deri sektöründe epey bir uğraşı olacak, istihdam problemi devam ettiği müddetçe. Bu gözardı edilemez. Tektsil, konfeksiyonda tüm sanayicilerimizin sorunları eşdeğer. Sorunlarımız üç ana başlık halinde toplanıyor. Birincisi vergisel problemer, ikincisi istihdam üzerindeki ağır vergiler ve döviz kuru. Türkiye'de 364 odam ve borsamda bu çalışmanın yapılması, bir an önce neticelenmesi için girişimlerimizi sürdürüyoruz. İstihdam üzerindeki yüklerin kaldırılmasıyla ilgili bir çalışma var ama, bir an önce neticelenmesi lazım. Çünkü, bizim rekabet gücümüzü azaltıyor. Şu anda dünyada istihdam üzerindeki en yüksek vergiler Türkiye'de. Biliyorsunuz aşağı yukarı dört yıldır dolar kuru sabit ama, öbür taraftan bizim rekabet gücümüzü artıracak istihdam ve enerji üzerindeki yükler ve vergi probleminin çözümü acilen gerekiyor. Eğer bunlar çözülmüş olsaydı belki bugün kurdan şikayet etmiyor olacaktık.'' Hisarcıklıoğlu, ziyaretin ardından BOSEN'deki açılış törenine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious