Hükümet her an seçim kararı verebilir

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, hükümetin olumsuz gidişatın farkında olduğunu ancak bırakıp kaçamadığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erken seçim hazırlıkları konusunda görüşmek üzere CHP Bursa teşkilatı ile buluşan Cevdet Selvi, burada gündeme ilişkin konulara değindi.

Türkiye'de erken seçim kararı alınırmı alınmazmı tartışmalarının yapıldığını belirten Selvi, anayasaya ve iç tüzüğüze göre erken seçim kararını meclisin üçte iki çoğunluğuna sahip olan iktidarın verecegini kaydetti.

İktidarın bu kararı verme konusunda büyük bir sıkıntı içerisinde olduğunu savunan Selvi, iktidarın, Türkiye'de yaşanan sorunların farkında olduğunu, Türkiye'nin daha tehlikeli noktalara sürüklendiğini gördüğünü ancak bırakıp kaçamadığını iddia etti.

Hükümetin iktidarda kaldığı her gün ekonomik, sosyal tahribatın büyüdüğünü kaydeden Selvi şunları söyledi; "Biz bir an önce bu tahribatın, onarılması güç noktaya gelmesi için halkın iradesine başvurulmasının ülke için yararlı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Zorunlu olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Mum gibi eridiklerinin farkındadırlar. İşte bunun için çırpınıyorlar. Bunu için halkın bütün olumsuz olaylara muhatap olmasına rağmen zaman kazanmaya çalışıyorlar. Kararı bir an önce zararın neresinden döneriz hesabıyla verebilir. Biz CHP olarak her an hazırız. Bundan rahatsız olmamamak lazımdır. Demokrasilerde işler çıkmaza girdiği zaman, vatandaşlar başarısız olduğunu her fırsatta çeşitli şekillerde söylediği zaman halkın iradesine başvurmak da demokrasinin önemli çözümlerinden bir tanesidir. Oyları aldığınız zaman nasıl mutlu olarak çalışıyorsanız, başarısızlığınız ve ülkenin önünün tıkandığını gördüğünüz zaman, yine bu ülkenin gerçek sahiplerine dönerek, onların özgür iradesine başvurmak yani sandığı koymak demokrasininn ön doğal işlevlerinden biridir. Artık takdir onlara kalmıştır."

Başbakan Erdoğan'ın olayları saptırmak amcıyla Cumhurbaşkanlığı tartışmasını ortaya attığını belirten Selvi, başbakanın, tüm sorunları bir kenara iterek Cumhurbaşkanlığı arzusunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Selvi şöyle devam etti; "Bu güne kadar yaptıkları yapacaklarının göstergesidir. Hanki kurumla, hangi birlikle, hangi yapıyla uzlaşmışsın ki Cumhurbaşkanı olasın. Hakaret etmediği yer kalmamıştır: Siyaset nezaket, sorumlulurk, bilinç işidir. Siz Cumhuriyete karşı çakcaksınız, laik devlete, hukuka inanmayacaksınız, kendinizi Cumhurbaşkanlığı'na aday göstereceksiniz. Bunlar mümkün olmayacak şeyler. Bunlar Türkiye'yi çok tehlikeli noktalara götürecek olaylardır. Bunun mümkün olmadığını kendisinin de görmesine rağmen, bu fırsatı kaçırmama gayreti ve ikilemi içerisindedir."

Kıbrıs konusunda Avrupa Birliği'nin tutumuna da değinen Selvi, hükümeti eleştirdi.

Yıllırca sürdürülen bir politikanın, hükümetin iktidara gelmesi ile alt üst edildiğini kaydeden Selvi; "Kıbrıs hala daha AB sürecinde karşımıza çıkıyor. Her seferinde yeni ödünler vermek zorunda olru haldeyiz. Şimdi kahramanlık yapıyoruz, külhanbeylik yapıyoruz. Elini verip kolunu kaybeder hale gelmiştir Türkiye. Çünkü bir deneyim, kararlı kılmak isteyen ilişkiler gerektirir dış ilişkiler. Irak konusunda CHP'nin Tutarlı tavrı sayesinde Türkiye bir kargaşaya girmedi. Kıbrıs'ta şu olumsuzluklara rağmen, her konuda önerisi, çözüm yollarını iktirada anlıtmış olmasına rağmen bize ve sivil toplum öğrütlerine itibar edilmemiştir." diye konuştu.

Selvi ayrıca, İnsanların CHP'ye gelerek 'nasıl Türkiye'yi bu tehlikeli gidişten kurtarırız' diye sonuna kadar destek olmak istediklerini kaydetti.

CHP olarak sorumlulukların bilincinde, tüm sorunların çözümüne ilişkin, dünyadaki gelişmelere göre çözüm önerileri, planları hazırladıklarını savunan Selvi, tüm yurttaşlarla beraber olumsuz gidişatı durduracaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious