'Hükümet korktuğundan seçimden kaçıyor'

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, AK PARTİ hükümetinin iktidarı kaybetme korkusuyla seçimden kaçtığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Üsküdar'ın Beylerbeyi Semti'nde gerçekleştirilen Şalpazarı Dernekler Federasyonu Genel Merkez binası açılışına katıldı. Açılışta Ağar'ı çok sayıda dernek üyesi ve DYP'li, "Başbakan Ağar" sloganları ile karşıladı. Ağar'da kendisini karşılayan vatandaşlar ve dernek yetkililerini tek tek selamladı. Açılış öncesi küçük çocuklardan oluşan halk oyunları grubu gösteri sundu. Gösteriyi çok beğenen Ağar, halk oyunları grubunun hocasını yanına çağırarak teşekkür etti. Ağar daha sonra halk oyunları gösterisi sergileyen küçük çocuklarla birlikte hatıra fotografı çektirdi.

Açılışın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ağar, hükümete sert eleştirilerde bulundu. Siyasi partiler kanunu ve diğer seçim kanunlarında gerekli demokratik değişimlerin yapılmadığını savunan Ağar, "Halkın ön seçim müessesesi, lider sultalarını değiştirecek bir değişiklik yapılamadı. Hiç olmazsa halkın tercih yoluyla da olsa, kendi milletvekilini seçmesi yolunda tercih sisteminin yeniden konulmasını istedik." diye konuştu.

-" BARAJIN KALDIRILMASINI İSTEMEK BİZİM İŞİMİZ DEĞİL" -

Baraj sisteminin kaldırılması istemenin kendilerinin işi olmadığını ve parti olarak baraj problemi yaşamayacaklarını savunan Ağar, "Ancak bu Mecliste görüldüğü gibi temsilde adalet ilkesinin gerçekleştrimek üzere, Türkiye milletvekilliğini koyulmasını istedik. Yapıp yapmamak bu günkü Meclisin işidir. Hiç olmazsa tercih sisteminin halkın önünde halkın istediklerinin seçebilmesi bakımından getirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz."

- "HÜKÜMET KAÇSA KAÇSA KASIM 2007'YE KADAR KAÇAR"-

Basın mensuplarının "Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi erken seçim olabilir mi?" sorusuna ise Ağar'ın cevabı ilginç oldu. Hükümeti, iktidarı kaybetme korkusuyla seçimden kaçmakla suçlayan Ağar, "İşçi, esnaf, kobi, emekli, ev kadını, çalışan, işsizler istiyor ancak, iktidar 'yerimi kaptırmayayım' diye istemiyor. Kaçacakları en son yer Kasım 2007'dir. Başka bir yer değil. " diye konuştu.

- "BAKLAVA YUNANLILAR'A GİTTİ, KEMENÇE BİZİMDİR BİZİM KALACAK" -

Açılış sonrası Şalpazarı Dernekler Federasyonu Başkanı Harun Özdemir, Mehmet Ağar'a kemençe hediye etti. Ağar'ın kemençeyi eline alarak çalması ilginç görüntüler oluşturdu. Konfederasyon başkanı Özdemir'in, "Yunanistan Kemençe'ye sahip çıkmaya çalışıyor, biz bu emaneti koruması için sayın Ağar'a emanet ediyoruz" demesi üzerine Ağar, "Baklava gitti, kemençede mi gidiyor. Büyük olmanın bir çok maliyeti vardır. Büyük kıskanılır, taklit edilmeye çalışılır. Büyük, büyüklüğünün vakuru ile bir şekilde bütün bunları gülerek izler. Kemençe bizimdir, bizim kalacak." şeklinde cevap verdi.

Ağar'ın bu sözleri üzerine açılışın yapıldığı bölgeye gelen konfederasyon üyeleri ve partilileri, "Başbakan Ağar" şeklinde sloganlar attı. Ağar daha sonra bir başka programa katılmak için açılışın yapıldığı yerden ayrıldı .

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious