'Hükümet müzakereleri Meclis'ten kaçırıyor'

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu, AK Parti hükümetinin, AB müzakerelerini muhalefetten ve Meclis'ten kaçırmaya çalışmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Algan Hacaloğlu, Türkiye'nin eşit koşullu 'tam üyelik yerine 'ayrıcalıklı ortaklık' veya 'genişletilmiş ortak üyelik' şeklinde tanımlanan bir ilişki madelini kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Eşit koşullu tam üyelik kapısını açılması için siyasi irade ve o iradeyi müzakere sürecine taşıyacak güç olması gerektiğini dile getiren Hacaloğlu, "AB projesi, AKP iktidarının tek başına taşıyamayacağı kadar büyük ve önemli bir projedir. Ne yazık ki AKP iktidarı, bu konuda ne yeterli siyasi iradeye sahip, ne de ülkemizin iktidarı ve muhalefeti ile aydınları, medyası ve sivil toplum örgütleri ile ortaya koyabilecekleri ortak gücü, seferber edebilme isteği ve yeteneğine sahip" diye konuştu.

AK Parti'nin, AB müzakerelerini muhalefetten ve meclisten kaçırdığını iddia eden Hacaloğlu, "Hükümetin, Müzakere Pozisyon Belgeleri'ni Parlamentodan ve siyasi partilerden kaçırması, AB'ye eşit koşullar altında tam üyelik hedefimize indirilen bir darbedir. Hükümeti, halkın iradesine ve parlamenter demokrasi ilkelerine saygı göstermeye davet ediyoruz" dedi. Hacaloğlu, bu durumun Türkiye'de sanki her şeyin gizli kapaklı yapıldığı izlenimi uyandırdığını söyledi.

Başmüzakereci Ali Babacan'ın, başmüzekecilikten öte 'baş gözlemci' durumuna geldiğini savunan Algan Hacaloğlu, "Hükümetin görevlendirdiği Devlet Bakanı Babacan, Baş müzakereci değil, adeta baş gözlemci... Ortadan kayıp... Esamesi dahi okunmuyor. Ancak hakkını teslim etmek lazım. Bir işi çok güzel yapıyor; IMF talimatları ile AB'nin kırmızı çizgilerimizin kırılmasına yol açacak düzenleme ve öngörülerinin yaşama geçirilmesi için çabalarını hiç eksik etmiyor. Bu ulusal dava böylesine sorumsuzca ve teslimiyetçi anlayışla götürülemez'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious