Hükümet riskli bir döneme girdi!

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Saadet Partisi (SP) Erzurum İl Başkanı Teoman Kümbet, AK Parti hükümetinin yeni yılda, içeride ve dışarıda ekonomik ve sosyal alanlarda riskli bir döneme girdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

SP Erzurum teşkilatı 2007 yılının ilk divan toplantısını bugün parti binasında gerçekleştirdi. Toplantıda partililere seslenen İl Başkanı Kümbet, Türkiye'nin yeni yılda girdiği tehlikelerin birbirinden bağımsız olmadığını belirterek, Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını ifade etti. Parti olarak dış politikada, teslimiyetçi ve işbirlikçi olunmaması hususunda hükümeti ikaz ettiklerini vurgulayan Kümbet, hükümetin ABD, İsrail ve AB'ye bağımlı bir dış politika izlediğini iddia etti. AB ilişkilerine de değinen SP'li Kümbet, sürekli Türkiye'den taviz istendiğine dikkat çekerek, "Bugüne kadar AB ilişkilerinde hep Türkiye'den taviz istenmiştir. AKP iktidarı ise AB'ye girmek için taviz vermekten çekinmemiştir. AKP hükümeti AB konusunda hâlâ zorlanarak pembe tablolar çizse de, AB içerisinde Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıkan ve imtiyazlı ortaklığı yeterli gören yüzdre 65-70 nispetindeki üyeler vardır. Bunlar içerisinde AB içerisinde hissedilir ağırlığı olan Almanya, Fransa ve Hollanda da bulunmaktadır." dedi.

Hükümetin ekonomik politikalarını eleştiren Kümbet, "İktidar partisinin uyguladığı politikalar kendilerinin değil, IMF ve Dünya Bankası'nın politikasıdır. AKP hükümetine göre 2006 yılında işsizlik yüzde 9,1'e düştüğünü iddia etmektedir. İşsizliğin azalma yerine sürekli arttığı ortadadır. Çeşitli grupların yaptığı araştırmalara işsizlik yüzde 9.1 değil, 16.1'dir. Yani 2.3 milyon değil, 4.5 miyon işsiz bulunmaktadır. İç ve dış borcumuz 366 milyar dolara laştı. Bu borç karşılığında geçen yıl 56 milyar dolar faiz ödenmiştir. Bu da halktan toplanan vergilerle karşılanmıştır." diye konuştu.

Gazeteci Hrant Dink cinayetine de değinen Kümbet, "Kuzey Irak, Kerkük, ABD'nin İran'a saldırı planları ve ABD'deki Ermeni tasarısının gündem de olduğu bir dönemde Dink'in öldürülme zamanlanması manidardı. Bu cinayet Ermeni çeteleri tarafından katledilen Erzurumlular'ı da derinden yaralamıştır." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious