Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek: 301. madde tamam

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek: 301. madde tamam.11133
  • Giriş : 07.04.2008 / 22:17:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 22:19:25

Çiçek, 3 saat 20 dakika süren kabine toplantısında görüşülen konularla ilgili şu açıklamaları yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan toplantı, 3 saat 20 dakika sürdü.

Çiçek'in açıklamasından notlar:

- Maliye Bakanlığı bünyesinde denetimler artırılacak bunun için çalışmalar devam ediyor. Denetimler tek çatı altında toplanacak. Bunlar tek çatı altında vergi denetçileri adı altında Maliye Bakanlığı'na bağlanacak.

- Veraset ve İntikal Vergisi kaldırılacak. Veraset yoluyla intikal eden mallarda vergi kaldırılacak. Bir çok hukuki uyuşmazlıklara neden olmaktadır. Tüm bunlara değmiyor. Astarı yüzünden pahalı.

- Bunlar aynı zamanda Avrupa Birliği muktesabatı ile ilgili olan düzenlemelerdir. Paket mecburiyeti nereden çıktı. 1999'dan sonra ifade özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğünde eksiklikler vardı. Bunlar sağlanmadan müzakereye başlamak mümkün değildi. Bunların bir kısmı düzenlendi. Bir değişiklik ile birden fazla maddede değişiklik yapılıyordu. Bu düzenlemelerin sonucunda müzakere süreci başladı. Ve bu konuma geldi. Müzakere tarihi verildikten sonra yasal düzenleme gereği kalmadı. Bundan sonraki bir kanunda iki değişiklikle yapılacak şeyler değildi. Belli bir süreden belli müstakil yasalar gönderiyoruz. Bunların hepsi şu an görüşmeleri devam eden müzakerelerle ilgilidir. 33 madde ile ilgilidir. Eski usülle yapsaydık 14 ayrı paket halinde götürmek zorundaydık. O şekilde de çok zor olacaktı. Kamuoyunda 10. paket ne oldu sorularına cevap vermek istedim. İşte buna paket diyebilirsiniz. Bundan önce 9 pakette olduğu gibi olmayacak.Bunlardan iki tanesini de göndereceğiz.

- NATO zirvesi ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı müzakere konusunda bilgi verdi.

- Önümüzdeki günlerde Sosyal Güvenlik Yasası var. Sonra 301 var. Muhtemelen bugün grubumuz bunu bugün teklif olarak verebilir.

- Türkiye belli aralıklarla ulusal programlarını açıklıyor. Bu sene içinde de belki haziran belki temmuzda da olur. Bu müzakere çevresinde iç ve dış çevrelerin bilgilendiriyoruz. Bunların hepsi 2013-2104 tarihine kadar yapılacak. Bunlar ulusal programımızda var. Açıkladığız programda, çıkmayanları çıkarmak zorundayız.

- 301 madde ile ilgili olarak esas olan şudur. Suçun unsurlarında bir değişiklik yok. İzni verecek makam suçun oluşup oluşmadığına karar vermiyor. Kamu yararı açısından değerlendirecek. Batı ülkelerinde de ilk önce bize mahsus denildi ama devletin emniyet ve askeri makamlarında, parlamentolarında olabilir. Ağırlık kanaat Cumhurbaşkanlarının karar vermesinden yanadır. Cumhurbaşkanlarının izin vermesinde kamuoyunun takdiri açısından daha üst düzey değerlendirme yapılacağı kanaati vardır.

- Anayasa Değişikliği hükümet gündeminde yok. Anayasa Değişikliği milletvekillelirinde de yok.

- Akdeniz üniversitesinde olaydır. İçinden geçtiğimiz süreçte geçmişte olduğu gibi en çok provokasyona açık yerlerdir. Şekli şeması belli olmayan insanlar provoke ediyor. Tabiyatı ile devletin ilgili birimleri inceliyor. Ortaya çıkan sonuç yargıya intikal edecektir. Bu ayak oyunlarını çok gördük. Üniversiteye gitti, gidemedi kötü niyetleri bu tür çirkin olayların ortaya konduğu alandır. Gençlerimiz bu tahriklere kati suretle gelmemelidir. Üniversiteler özgür alanlardır. Ama kavga etmeden. Geçmişte kavga ettik. Bir baktık ki kavga ettiğimiz insanlarla devletin içindeyiz. Rektörlerin daha fazla dikkat kesilmeliler. Şüpheli durumu gerekli yerlere bildirmelidirler.

- Türkiye geçmişte acı tecrübeler yaşadı. Bunlar ders olmalı. Bu oyunlara gelmemeliyiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious