Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek: 'Gündemimizde af yok'

Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek: 'Gündemimizde af yok'.10525
  • Giriş : 19.11.2007 / 18:40:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 20:05:51

Terör konusunun da ele alındığı Bakanlar Kurulu sonrasında Çiçek şunları söyledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sosyal Güvenlik Yasası hafta sonuna kadar Meclis'e gelecek.

Bütçe dengelerini bozmayacaksa bir düzenleme istiyoruz. Bütçe rakamlarının neredeyse yarısı açıklara gidecek. Şuan görevde olan ve kişiler açısından kazanılmış hakların geri alınması mümkün değildir. İleriye dönük olarak bütçe üzerindeki bu yükün kaldırılması, eşitsizliklerin ortadan kaldırılması gibi bir düzenleme içermektedir. Farklı farklı ödemeler söz konusuydu, prim ödemeleri de bütçe üzerindeki açığı kapatacak şekilde düzenlenecektir. Yasa ile eşitsizlik kaldırılacak, bütçe yükü hafifleyecek.


Futbol Federasyonu Kanunu kurulda ele alındı. Üzerinde durduğumuz ikinci yasa maddesi budur. Başarı ya da başarısızlık federasyonun olacaktır.

Dış politika ve terör konuları da ele alındı.Terörle Mücadele konusunda her defasında konunun üzerinde hassasiyetle durduk. Bakanlar Kurulu'nda, Valiler Toplantısı'nda, MGK'da bu konular sürekli ele alınıyor. Terörle mücadelenin askeri, diplomatik, siyasi, ekonomik yönü var. Biz bu tedbirleri şartlar neyi gerektiriyorsa onu alıyoruz. Aldığımız kararın, uygulayacağımız tedbirin sonuca ne kadar netice getireceği önemlidir. Bu noktada karar almakta çekince duymayız. Biz bize verilen yetki neyi gerektiriyorsa yaptık, yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

Diplomatik ve siyasi olarak Türkiye çok önemli kararlar vermiştir. NATO, AB birçok kuruluş bize destek vermiştir terörle mücadele konusunda. 'Sabırlı olun' ifadeleri gelmiştir biz de bu noktada itidalli davranmışızdır. Ama terörle mücadele konusunda kararlılığımız devam etmektedir. Biz hedeflerimizi çok açık koyduk. Bizim niyetimizin bazı çevrelerce anlaşılıyor olması önemlidir. Bizim istediğimiz teröre yardım ve yataklık edilmemesidir.

Sayın Başbakanın açıklamaları karmaşık konulardaki genel yaklaşımı sergilemektedir. Demokratik tavırlar demokratik kurallar içinde yapılır. Sağlıklı bir yol varken silahı kapıp dağa çıkmak doğru değildir. Sayın Başbakanın söylemek istediği şey de budur. Bunun dışında bir anlam yüklemek mümkün değildir. Bizim gündemimizde af söz konusu değildir.

Seçim ve af gibi iki konuda siyasilerin konuşurken çok dikkat etmesi gerekir. Böyle birşey olsa biz açıkça söyleriz. Bizim gündemimizde yok. Bir demokratik ülkede hak arama yollarının nasıl olması gerektiğini ifade ediyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious