Hükümet Sözcüsü Çiçek sert çıkış yaptı

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Hükümet Sözcüsü Çiçek: "Dünyanın neresinde, hangi hükümet her şeyi toplum önünde herkese açıklıyor?"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, hükümetin limanları Kıbrıs Rum Kesimine açma düşüncesini Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanı'na bildirmedikleri yönündeki eleştirilere sert çıktı. Çiçek, "Dünyanın neresinde, hangi hükümet her şeyi toplum önünde herkese açıklıyor." dedi.
Hükümet Sözcüsü Çiçek, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Bakanlar Kurulu'nda her zaman olduğu gibi yine Avrupa Birliği (AB) konusunun görüşüldüğünü ifade eden Çiçek, AB konusunun Türkiye'nin modernleşme projesinin devamı olduğunu, o yüzden Türkiye'nin AB üyeliğinin önemli olduğunu söyledi. AB ile yürütülen sürecin hiç kolay olmadığına vurgu yapan Çiçek, bu zor yolda Türkiye'nin önüne yukarılardan kaya yuvarlayanların olduğunu bunlardan en önemlisinin de Güney Kıbrıs Rum Kesimi olduğunu belirtti.

Türkiye'nin AB'ye üyeliği için Kıbrıs sorununun öne sürülmesini hiçbir zaman doğru bulmadıklarını kaydeden Çiçek, "Biz bir taraftan Türk milletinin çıkarlarını diğer taraftan Kıbrıslı soydaşlarımızın çıkarlarını düşünmekteyiz." diye konuştu.

Çiçek, Türkiye'nin AB'den özel muamele istemediğini, hakkaniyete uygun objektif yaklaşımlar beklediğini vurguladı.

Hükümetin, limanları bazı şartlarda Rum Kesimine açmayı kabul etmesi kararı ile ilgili Genelkurmay ve Cumhurbaşkanlığı'na bilgi verilmediği konusunda eleştirilerin hatırlatılması üzerine Çiçek, bu konuda herkesin hükümete güvenmesi gerektiğini söyledi. Çiçek, "Dünyanın neresinde, hangi hükümet herşeyi toplum önünde herkese açıklıyor." şeklinde konuştu.

Gazetecilerin aynı soruyu tekrar sorması üzerine tepki gösteren Çiçek, "Bu soruları sürekli gündeme getirmeyin. Laftan laf üretmeyin. Siz, olayın magazinel boyutunun peşindesiniz. Böyle önemli bir noktada Türkiye'yi iç politikaların çekişmesinde tutmak ülkeye zarar verir." dedi.

AB ile sürdürülen müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınmasının hatırlatılması üzerine Çiçek, "Hafta sonuna kadar daha çok açıklama yapılar. Biz Türkiye'nin Kıbrıslı soydaşlarımızın hakkını korumaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious