Hükümet sözcüsündan 'Papa' uyarısı

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek: "Papa'nın ziyareti Türkiye'nin misafirperverliğini göstermesi açısından önemli" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin hoşgörüsü ile misafirperverliği ile dış dünyada çok önemli bir itibarı olduğunu belirterek, Papa 16. Benedict'in ziyaretinin Türk halkının bu itibarını göstermesi açısından büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi.
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Çiçek, Papa'nın gelişinin bazı vatandaşlarda rahatsızlığa neden olabileceğini ifade etti. Çiçek, "Talihsiz ve incitici açıklamalardı" dediği Papa'nın açıklamaları ile ilgili olarak gerektiği zamanda yetkili makamlarca açıklama yapıldığını da hatırlattı.

Konuyla ilgili cevaplanmamış bir sorunun olmadığını kaydeden Çiçek, "Ülkemize ilk defa papa gelmiyor. Vatandaşlarımızın bazılarının hassasiyeti Papa'nın sözlerinden kaynaklanıyor. Onunla da ilgili o zaman gerekli makamlarca açıklama yapıldı. Papa'nın yarın ki gelişinin amacı çok farklı. Papa, Cumhurbaşkanı Sezer'in resmi davetlisi olarak geliyor." dedi.

Çiçek, NATO zirvesine katılmak için yurt dışına çıkacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Papa ile yarın havaalanında görüşme imkanı bulabileceğini söyledi.

AB'nin Türkiye ile olan müzakereleri durdurduğu yönündeki bir soruya Çiçek, "Müzakerelerin kesilmesi için bir sebep görmüyoruz. Kıbrıs, AB müzakereleri için bir şart değil. Türkiye ile AB ilişkisi iki tarafın da menfaatinedir. Bu tartışmalar iki tarafa da zarar verir. Türkiye yükümlülüklerini yerine getiriyor ve getirmeye devam ediyor. Kıbrıs'ın iyi bir ilişkiyi engellemesi doğru değil. Türkiye çözümden yanadır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious