Hükümet ve AKP'den Sezer'e eleştiri

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

TBMM Adalet Komisyonu’nda, “Vakıflar Yasası” nın görüşülmesi sırasında Devlet Bakanı Memet Ali Şahin ve AKP’li üyeler, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i eleştirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Şahin, Sezer’in, veto gerekçelerini çelişkili bulurken, AKP’li üyeler ise, “Cumhurbaşkanı 59’uncu Hükümetin tasarılarını geri iade etme alışkanlığına girdi” dediler.


TBMM Adalet Komisyonu’nda yeniden ele alınan “Vakıflar Yasası” AKP’li üyelerin oylarıyla aynen kabul edildi. Yasayla; Cemaatlere vakıf kurma, uluslararası faaliyet yapma, mülk edinme ve yardım ve bağış alma yetkisi getiriliyor. Yasayla ayrıca, Türkiye’de yabancılar vakıf kurabilecek

TBMM Adalet Komisyonu Köksal Toptan Başkanlığı’nda toplandı. Komisyon, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, Meclis’e bir kez daha görüşülmesi istemiyle iade ettiği, “Vakıflar Yasası’nı görüştü.

Hükümet adına söz alan, Devlet Bakanı Memet Ali Şahin, Cumhurbaşkanı Sezer’in, veto gerekçelerini çelişkili bulduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı bu yasanın 9 maddesini iade etmiştir. 9 maddeden 6’sını cemaat vakıflarına ayırmıştır. Çünkü bu vakıflar din unsuru taşıdığı için Meclis’e iade edildi” dedi.

RESEPSİYON HATIRLATMASI

AKP Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu’da. Cumhurbaşkanı Sezer’i eleştirerek, “Sayın Cumhurbaşkanı bugüne kadar Meclis’e iade ettiği bütün gerekçelerinde Anayasa’nın 10’uncu maddesine vurgu yapıyor. ‘Herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmez. Kanun önünde eşittir’ diyor.

Sayın Sezer’e hatırlatmak lazım. Bugüne kadar hiçbir resepsiyona katılmadık. Niye davetiye göndermiyor. Ya da davetiye niye eşit yazılmıyor. Madem kanun önünde herkes eşitse bu niye dikkate alınmıyor. Cumhurbaşkanı 59’uncu Hükümetin yasalarını geri gönderme alışkanlığına girmiş. Sayın Cumhurbaşkanı bundan sonra her iade ettiği tasarıya, “59’uncu Hükümetin bütün tasarılarını edindiğim alışkanlık gereğiyle geri gönderiyorum’ diye yazması lazım” diye konuştu.

AKP Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu ise isim vermeden Sezer’i eleştirdi. Durdu, “Vakıflar Yasası’nın 9 maddesi iade edilmiştir. İade gerekçelerine baktığımızda Anayasa’ya aykırı bir şey yok. Bu maddeler çıkarılırsa ya da değiştirilirse metnin hiçbir anlamı kalmaz. Ülkeler yasal düzenlemelerle kalkınırlar. AB’ye uygun hazırlanmıştır. Buna kimse engel olmasın” diye konuştu.

Komisyon daha sonra maddeler üzerinde görüşmelere geçti. CHP’li üyelerin Cumhurbaşkanı Sezer’in iade gerekçeleri doğrultusunda değişikliğe gidilmesi yönündeki teklifleri AKP’lilerce kabul edilmedi. Vetolu yasa AKP’li üyelerin oylarıyla benimsendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious