Hükümet ve sendikalar arasında gerilim devam ediyor

Hükümet ve sendikalar arasında gerilim devam ediyor.18995
  • Giriş : 29.04.2008 / 12:35:00

Hükümet ve sendikalar arasındaki 1 Mayıs gerilimi devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Peki geri planda kaos için fırsat kollayanlar ne yapıyor? "1 Mayıs kanlı olacaksa kanlı!" sloganıyla harekete geçen yasa dışı grupların "terör ittifakı" kurduğu belirtiliyor.

Yıllardır hükümetlerle işçi sendikalarını karşı karşıya getiren 1 Mayıs tartışmaları bu sene daha da şiddetlendi. Hükümet, dünya genelinde 100 küsur ülkenin '1 Mayıs Bayramı', 'Emek Bayramı', 'İşçi Bayramı', 'Bahar Bayramı' ismiyle kutladığı günü, geçmişin acı hatıralarını da dikkate alarak izinli noktalarda kutlamayı teklif ediyor. İktidarın 1 Mayıs'ı "Emek ve Dayanışma Günü" ilan etmesini yetersiz bulan sendikalar ise "resmî tatil" ve "Taksim'de kutlama" konusunda ısrarcı. "Emek ve Dayanışma Günü"nde gerilimli gövde gösterisi yapmakta kararlı olan sendikalar için artık tek slogan var: 1 Mayıs'ta Taksim'e! Gelinen noktada hükümetin de sendikaların da geri adım atmaya niyeti yok. Ama siyasetin özellikle de AK Parti'nin önünde onca problem dururken 1 Mayıs'a dair ısrarcı tutum farklı gerilim senaryolarını da beraberinde getiriyor.

Sendikaların öncülük ettiği bu gerilimin ülkeye fayda getirmeyeceği aşikâr... Bu durumdan nemalanmak isteyenler ise fırsat kolluyor. Neredeyse her 1 Mayıs'ta eylem yaparak terör estiren illegal sol gruplar ve terör örgütlerinin 1 Mayıs için çoktan kolları sıvayarak plan geliştirdiği belirtiliyor. Sloganları da hazır: "1 Mayıs kanlı olacaksa kanlı!"

NE PAHASINA OLURSA OLSUN!

Alınan bilgilere göre DHKP-C, TKPM-L, TİKKO gibi sol terör örgütlerinin liselere kadar uzanan kolları 1 Mayıs'ta gösteriler düzenleyecek. Ve bu gruplar polisle çatışacak, iş yerlerine saldırıp araç yakacak. "Sermaye sahiplerini" de hedef alan örgütler, hem hükümet aleyhine slogan atacak hem de toplumsal gerilimi artırmayı hedefleyecek. Bunun için sol örgütler ile PKK'nın da işbirliğine girdiği hatta kendini 'dinci' diye tanıtan grupların da bu 'kaos ittifakına' gireceği aktarılıyor. Grupların asıl hedefi "ne pahasına olursa olsun" Taksim Meydanı'na çıkıp pankart ve flama açmak.

AKSİYON

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious