Hükümet yeni tedbirler alıyor

Hükümet yeni tedbirler alıyor.47171
  • Giriş : 18.09.2008 / 08:56:00

Küresel piyasalarda yaşanan krizin ardından hükümet, harcamaları en aza indirmek için tasarrufa gitme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önceki gün yapılan Yüksek Planlama Kurulu toplantısında, krizin muhtemel etkilerini en aza indirmek için bir dizi tedbirin uygulamaya konulması kararlaştırıldı.  
  
 
Edinilen bilgiye göre, kamunun harcamaları kısılırken, vatandaşa ilave yük getirecek herhangi bir düzenlemeye gidilmeyecek. Fuar, tören ve tesis açılışı gibi etkinlikler en az seviyeye indirilirken, mecburi olmaması durumunda yeni telefon, mobil telefon ve faks makinesi alınmaması istenecek. Memurların telefonla daha az konuşması teşvik edilecek. Kamuya ait dinlenme tesislerine ise herhangi bir şekilde ilave ödenek verilmeyecek. Bu tür eğitim ve sosyal tesisler kendi masraflarını bundan sonra kendisi karşılayacak. Kurumlardan temizlik malzemesi, araç gereç alımında müsrif davranılmaması istenecek.

 Ekonomi yönetimi, ekim ayında Meclis´e sunulacak 2009 bütçesi için kolları sıvadı. Yerel seçimler, GAP´a kaynak aktarımı ve Genel Sağlık Sigortası´nın 2009´da uygulamaya girecek olması bütçeyi zorlayacak, bu nedenle de kamuda tuvalet kağıdından fuar harcamalarına kadar bir çok kalemde tasarrufa gidilecek. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren başkanlığında önceki gün toplanan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısında bütçe önerileri masaya yatırıldı. Kamu kurumlarının bütçe tekliflerini hükümetin yeni ´ekonomik programı´ olarak görülen orta vadeli plana uygun olarak belirlemesi, kaynak dağılımını sağlıklı bir şekilde yapmaları zorunlu kılındı. Bütçe hazırlıklarında yüzde 7.5 enflasyon, yüzde 5 büyüme baz alındı. Yatırım ödeneklerinde ortalama dolar kurunun 1.435 olması, genel bütçede 243 ve özel bütçede de 15 milyar YTL´lik ödenek sınırı içinde kalınması öngörülüyor. Eğitim, bölgesel gelişmişlik farklarının asgariye indirilmesine yönelik projelere öncelik verilecek. Gelecek yıldan itibaren uygulanmaya başlayacak Genel Sağlık Sigortası kapsamında koruyucu sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak, sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştırılacak bu kapsamda yapılacak harcamalarda kısıntıya gidilmeyecek.

GAP´A TAM DESTEK

Yerel seçim öncesi vatandaşa ek yük yerine, kamuda kemer sıkma politikası izlenecek. Kamu kurumları tuvalet kağıdından fuar etkinliklerine kadar bir çok alanda tasarrufa gidecek. 2009´da GAP ve bölgesel kalkınma projelerine ise gerekli kaynak aktarılacak. GAP illeri için toplam 1 milyar YTL, diğer kalkınma programları için 1.3 milyar YTL kaynak aktarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*