Hükümet zam yapmayacak

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Bu arada tedbir kapsamında hükümetin KİT ürünlerine zamma sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu rakamın, harcamalardan yapılacak tasarruf ve yatırım ödenekleri ile cari gider ve transfer kalemlerinden karşılanması üzerinde duruluyor.

6. Gözden Geçirmenin tamamlanabilmesine dönük IMF'nin istediği yaklaşık 3,8 milyar YTL'lik (GSMH'nin yüzde 0,6'sı kadar) tedbir için, “geçici işçilerin kadroya alınması, sağlık harcamaları ve bir kısım gelir kalemlerindeki sapmanın” gerekçe gösterildiği öğrenildi.

Bu arada tedbir kapsamında hükümetin KİT ürünlerine zamma sıcak bakmadığı belirtilirken, bu rakamın, harcamalardan yapılacak tasarruf ve yatırım ödenekleri ile cari gider ve transfer kalemlerinden karşılanması üzerinde duruluyor.

Görüşmelerde IMF heyetinin geçici işçilerin daimi kadroya alınması nedeniyle yaklaşık 700 milyon YTL tutarında bütçeye ek yük geleceğini hesapladığı öğrenildi. IMF'nin, teşvik sisteminde yapılan değişikliğin maliyetinin ise 700-800 milyon YTL civarında olacağı yönünde görüş belirttiği de ifade ediliyor. Teşvikte eski uygulamada, en yüzde 20'lik istihdam artışı şartı ile en az 30 işçi çalıştırma koşulu bulunurken, yapılan düzenlemeyle teşvikli illerde 10 işçisi olan işletmelere, gelir vergisi stopajı ve SSK işveren işveren payı muafiyeti uygulanıyor.

SAĞLIK HARCAMALARI

IMF heyetinin sağlık harcamalarındaki sapmayı 600 milyon YTL civarında öngördüğü belirtilirken, bir kısım gelir kalemlerindeki sapmanın da 800 milyon YTL civarında olacağını tahmin ettiği öğrenildi. Bu gelişmeler üzerine, niyet mektuplarında belirtilen 'önceki yıllarda harcama tavanı aşıldığında bir sonraki yılda bunun harcama tasarrufuyla karşılanacağı' taahhüdü kapsamında, yaklaşık 3,8 milyar YTL civarında bir tedbir paketi isteğinin ortaya çıktığı vurgulanıyor.

TASARRUF VE YATIRIMLARDAN KISINTI

Gelinen noktada Hükümetin KİT ürünlerine zamma sıcak bakmadığı belirtilirken, bu rakamın, harcamalardan yapılacak tasarruf ve yatırım ödenekleri ile cari gider ve transfer kalemlerinden karşılanması üzerinde duruluyor.
Yatırımlardan kesintinin blokaj ya da ödenek kesme yöntemiyle yapılabileceği de belirtilirken, henüz bu konuda net bir karar ortaya çıkmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious