Hükümete nükleer yasa eleştirisi

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER), nükleer santrallerin yapımına izin veren yasayı Meclis'ten geçiren hükümeti eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dernek açıklamasında, ''Yasa yüzlerce demokratik kitle örgütünün yıllardır verdiği nükleer karşıtı mücadeleye rağmen, yangından mal kaçırırcasına çıkartıldı'' denildi.

DOĞADER'den yapılan yazılı açıklamada, nükleer güç santralleri kurulmasını öngören yasa tasarısının, 8 Mayıs'ta AK Parti milletvekillerinin oylarıyla TBMM'de kabul edildiği hatırlatıldı.

Yasaya eklenen bir maddeyle 1000 MW'den büyük termik santrallere enerji alım garantisinin getirildiğine işaret edilen açıklamada, "Küresel iklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklığın, ülkemizde diğer ülkelerden çok daha yoğun yaşanacağı bilinmektedir. Buna karşın küresel iklim değişikliğinin temel nedeni durumundaki termik santrallerin kurulması teşvik edilmiş ve bu santralleri işletecek şirketlerin karları, kamu kaynakları (vergilerimiz) tarafından karşılanması garanti altına alınmıştır" denildi.

Açıklamada, TBMM gündeminin temel konusunun seçim sistemi olması gerekirken, iktidar partisinin, nükleer santrallerin yapımına izin veren, önem derecesi çok yüksek bu yasayı, bir günde Meclis'ten geçirmede sakınca görmediği ileri sürüldü.

Yasanın, TMMOB dahil yüzlerce demokratik kitle örgütünün yıllardır verdiği nükleer karşıtı mücadeleye rağmen, "yangından mal kaçırırcasına" çıkartıldığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

"Hızla artan enerji gereksinimlerine karşı gelişmiş ülkelerden son 20 yıldır bir tane bile sipariş alamayan nükleer lobi, gelişmekte olan ülkelere elindeki atıl durumdaki teknolojiyi satmak için var gücüyle çalışmakta ve akla gelen her yolu denemektedir.

Yalnızca enerjinin etkin kullanımıyla, ülkemizde yüzde 30 enerji tasarrufu yapılabilecekken nükleer santraller için (yazı da gelse tura da gelse hatta dik de dursan ükleer santral yapacağız) diyen iktidar partisinin, yapılan tüm eleştirilere kulak tıkamasına ve ülkemizi nükleer çöplüğe dönüştürecek bu uygulamasına karşıyız. Zaten yenilenebilir enerji kaynakları sonuna kadar kullanıldığında, nükleer enerjiye de gerek kalmayacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious