Hükümete 'silikozis' hastalığı çağrısı

Hükümete 'silikozis' hastalığı çağrısı.32206
  • Giriş : 19.06.2009 / 23:59:00

Aydınlar hükümetin silikozis hastalığının mağdur ettiği kıt taşlama işçilerinin hukui ve sağlık haklarının korunması için adım atmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birdal, Uras, Kaya, Fincancı, Batu, Mater gibi isimlerin yer aldığı sanatçı, gazeteci, yazar, aktivist ve siyasetçiler hükümetin silikozis hastalığının mağdur ettiği kıt taşlama işçilerinin hukui ve sağlık haklarının korunması için adım atmasını istiyor.

Kot taşlama işçilerinin yakalandıkları silikozis hastalığı nedeniyle yaşadıkları sağlık sorunlarının giderilmesi için imza veren aydınlar, gazeteciler, aktivistler, yazarlar, sendikacılar ve sanatçılar bir metin yayınlayarak hükümete çağrıda bulundular.

Sağlık Bakanlığı'nın, önemli bir adım atarak tekstil sektöründe kot kumlamayı yasakladığını ifade eden imzacılar bunun sorunun çözümü için yeterli olmadığını söylüyorlar.

Hükümetin geç kalmış olmasına rağmen basit birkaç düzenlemeyle sorunun aşılmasını sağlayacağını düşünen katılımcıların talepleri şöyle:

* Sağlık Bakanlığı, kot kumlama işinde çalışmış herkesin, göğüs hastalıkları hastanelerine ulaşması için ülke çapında bir kampanya başlatmalıdır.

* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, (sigortası olup olmadığına bakmaksızın) tüm silikozis hastalarının hastalıkları oranında sosyal güvenlik haklarından yararlanmalarını sağlansın.

* Adalet Bakanlığı, haklarını arayan slikozis hastalarını mahkeme giderlerinden muaf tutmak üzere acilen bir genelge çıkarılsın.

* Hükümet, denetim görevini yapmayan kamu görevlilerinin soruşturulmasına engel olmamalı, yargılanmalarını engellemesin.

* Silikanın havada solunabilecek şekilde serbest kullanımı, yalnızca kot kumlama işinde değil, tüm sektörlerde yasaklansın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*