Hükümete uyarı! 'Gazeteme dokunma'

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Hükümetin çıkarmayı düşündüğü Kamu İhale Yasası’nın içinde yer alan resmi ilanların küçültülmesine ve atıfta bulunulmasına yönelik çalışma yerel gazeteleri harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yine hazırlanacak ortak bir dosyada Başbakan Recep Tayip Erdoğan dahil tüm bakanlara ulaştırılması kararlaştırıldı.

Üç yerel gazetenin aldığı bu kararı Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti, Anadolu Basın Birliği Kastamonu Şubesi ve Türk Basın Birliği Kastamonu Şubesi’de destekleme kararı alarak hazırlanan deklarasyonun altına imza attı.

Kastamonu’da yayın yapan 3 yerel gazete ve Kastamonu’daki basın mensuplarının üyesi bulunduğu üç sivil toplum örgütünün hazırladığı ortak deklarasyon aynen şöyle:

”Bu yasa değişirse yerel basın biter…”

4734 Sayılı Kamu İhale Yasası’nda yapılması düşünülen değişikliği yerel basın kuruluşları olarak büyük bir endişe ile izlemekteyiz.

Önceki hükümet döneminde yapılan ancak AK Parti Hükümeti tarafından tashih edilen bir büyük yanlışlığın tekrar edilme noktasına getirilmesi üzücü ve düşündürücü olmanın ötesinde çok vahim bir gelişmedir.

Çoksesliliği, demokrasiyi, halkın gücünü ön planda tutarak tek başına iktidar olan Ak Parti’nin, ”büyük sermaye ve tekel” güçlerinin dışında kalmayı, bu haliyle de ”bağımsız” ve ”halkın sesini yansıtmayı” başarabilen yerel basının can damarı durumundaki resmi ilan yayınını minimize etmeye yönelik çalışma içinde bulunması anlaşılır şey değildir.

İlgili yasada düşünülen değişikliğe bir isim vermek gerekirse, yapılmak istenilene”Bağımsız basının, demokrasinin sesinin kısılması harekâtı” demek yanlış olmaz.Böyle bir yanlışı düzeltmeyi bilmiş siyasi iktidarın, şimdi aynı şeyi kendisinin yapmaya kalkması garabetini bir kez daha değerlendirmesi gerekmektedir.

Şayet bütün mesele resmi ilanlar karşılığında yapılmakta olan ödemelerin getirdiği yükse, bunu ortadan kaldırmanın bir yolu vardır. Katılımcılardan ihale başvurusu sırasında yapılacak minik tahsilatlardan oluşturulacak bir fon, ”demokrasi sübvansesi” olarak da adlandırılabilecek, ihaleleri şeffaf kılan resmi ilan yayınının bu haliyle devamı konusunda engel görülen gerekçeyi ortadan kaldırmaya yetecektir.

Türkiye’de yerel basını bitirecek böyle bir olumsuzluğun mimarı olmak istemeyeceğiniz umuduyla saygılar sunarız.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious