Hükümeti kurma görevini Soyer'e verecek

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, hükümeti kurma görevini Soyer'e verecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, yeni hükümeti kurma görevini bugün saat 15.00'te Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer'e verecek. Cumhurbaşkanlığı'ndan alınan bilgiye göre Talat, dün Mecliste temsil edilen siyasi partilerle yaptığı görüşmelerin ardından bugün de CTP Genel Başkanı ve Başbakan Soyer'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirecek.

KKTC Anayasası'na göre hükümeti kurma görevini alan milletvekili, bu görevini en geç 15 gün içinde tamamlamak veya görevi geri vermekle yükümlü. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu'nu kurma görevini, güvenoyu alabilecek bir grup başkanına veya milletvekiline verebiliyor.

Başbakan Soyer, CTP/BG-DP koalisyon hükümetinin istifasını 11 Eylül Pazartesi günü Cumhurbaşkanı'na sunmuştu. Cumhuriyet Meclisi'nde CTP'nin 25, UBP'nin 13, DP'nin 6, BDH'nın 1 milletvekili yanında UBP ve DP'den istifa edenlerden oluşan 5 de bağımsız milletvekili bulunuyor.

Bu arada UBP ve DP'den geçen hafta içinde istifa eden 4 milletvekili, "yeni oluşum" sloganıyla yeni bir parti kurma çalışmalarını sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious