Hükümetimizde ayrım anlayışı yok

Hükümetimizde ayrım anlayışı yok.10118
  • Giriş : 13.12.2008 / 15:55:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Bizim hükümetimizin herhangi bir bireyinin, yurttaşlarımızı Alevi-Sünni, Türk-Kürt, inanan-inanmayan, Müslüman- Hıristiyan diye bir ayrım anlayışı kesinlikle yoktur'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Günay, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile birlikte Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü'nde restore edilen Mehmet Akif Ersoy Evi'nde incelemelerde bulundu.

Tacettin Dergahı'nı da gezen Günay, ardından çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Günay, 27 Aralık tarihinin Mehmet Akif Ersoy'un ölüm yıl dönümü olduğunu anımsatarak, bu tarihten önce burada yapılan çalışmaları görmek istediğini söyledi.

Tacettin Dergahı ve Camisi'nde Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün bir çalışma yürüttüğünü hatırlatan Günay, ''Uzun zamandan bu yana ihtiyacımız olan bir hizmeti gerçekleştiriyorlar. Yıllar önce burası yüz kızartıcı bir durumdaydı'' dedi.

Günay, 27 Aralıkta Mehmet Akif Ersoy'un evinin bulunduğu alanda ve Resim Heykel Müzesi'nde anma günü gerçekleştireceklerini belirterek, ''Akif, bizim sadece edebiyatımızın değil, ahlakımızın da en büyük isimlerinden, abidelerinden birisidir. Onun İstiklal Marşı'nın para ödülünü almaması ve bir hayır kurumuna bağışlaması bugün okullarımızda bir ibret dersi olarak okutulması gereken örnek bir davranış, bir fazilet timsalidir. Böyle büyük insana karşı çok gecikmiş bir görevi devlet olarak yerine getiriyoruz'' diye konuştu.

Ersoy'dan önce büyük şairlerden Tevfik Fikret'in de doğum yıl dönümü olduğunu, bununla ilgili bir anma çalışması da yapıldığını belirten Günay, şunları kaydetti:

''Belki gelecek yıllarda edebiyat ve fikir dünyamız içindeki tartışmaları bir uzlaşmayla noktalamak açısından, aynı hafta içinde farklı etkinlikleri birleştiren, ortak etkinlikler, sempozyumlar yapmak niyetindeyiz. Akif ile Fikret'in geçmişteki kavgasını geçmişe bırakıp, bugün aradıkları ortak idealler çerçevesinde bir uzlaşmayı, ortaya çıkarmak konusunda bir çalışma yapacağız. Bu yıl bir fikir düzeyinde bunları söylüyorum, ancak gelecek yıllarda ortak eylemler yapacağız.''

-''ALEVİ AÇILIMI''-

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Günay, bir gazetecinin ''İstanbul Beşiktaş'taki tütün deposunun yıkımına ilişkin'' haberleri hatırlatması üzerine, ''Ayrıntısını arkadaşlarımla konuştuktan sonra size söyleyebilirim'' dedi.

Günay, ''Geçtiğimiz günlerde Alevi açılımı ile ilgili sizin değerlendirmeleriniz olmuştu. Kültür Bakanlığı bütçesinden bu projeye aktarılacak kaynak olmadığını söylemiştiniz. Bu konuda Hükümet ile aranızda bir görüş ayrılığı mı var?'' sorusu üzerine ise şunları söyledi:

''Hayır. Hükümet'te bu konuda bir müzakere yapmış değiliz şu ana kadar. Şuna bütün kalbimle inanıyorum. Bizim Hükümetimizin herhangi bir bireyinin, hatta mensubu bulunduğum siyasi partinin, yurttaşlarımızı Alevi-Sünni, Türk-Kürt, inanan-inanmayan, Müslüman- Hristiyan diye bir ayrım anlayışı kesinlikle yoktur. Biz Türkiye Cumhuriyeti'nin, 70 milyon bütün yurttaşların hizmetindeyiz. Onlara tam bir eşitlik anlayışı içinde, Anayasa'nın ve evrensel hukuk değerlerinin gösterdiği çerçevede tam bir eşitlik anlayışı içinde hizmet götürmek bizim görevimiz, boynumuzun borcudur.

Bu konuda geçmişte yaşanmış olan yanlışlar, sancılar, sıkıntılar var. Onları şimdi, yeni tartışmalar ortaya çıkarmadan, biz uygar bir anlayış, barış içinde çözmeye çalışıyoruz. Ortak bir arayışımız var, ortak bir bakış açımız var. Milletimizin her ferdiyle paylaşarak bütün bu geçmişte yaşanan sıkıntıları unutturacak ortak çözümler arayışı içindeyiz.''

-''TURİZMCİLERE YÖNELİK TEŞVİK''

''Turizmcilere yönelik teşvikle ilgili ayrıntıların sorulması üzerine ise Günay, ayrıntıların belli olmadığını söyledi. Günay, şöyle devam etti:

''Kriz dalgası Türkiye'de de kendisini bir ölçüde başka dünya ülkeleri ölçeğinde olmasa bile bir ölçüde hissettiriyor. En azından bu konuda yaygınlaşan, yoğunlaşan teşvik talebi sürecine giriyoruz. Elbette turizm sektörü Türkiye'ye katma değer itibariyle en fazla gelir getiren özel bir sektör, son derece önemli. Geçen sene 18.5 milyar dolar üzerinde, bu sene 20 milyar dolara yakın bir gelir elde edeceğimizi düşünüyoruz. Elbette böyle bir sektörün sancılarının da, sıkıntılarının da bu kriz ortamından etkilenmemesi için Hükümetimizin bütün gücü ile yanında durması bir görevdir. Bazı yöntemler bulacağız. Şu anda ciddi, büyük boyutlarda yaşadığımız sancı yok. Muhtemel sıkıntılara karşı bir hazırlık içinde olmamız gerektiği konusunda bir fikir birliği içindeyiz.''

Ardından restore edilen eski Ankara Evleri'ni de gezen Günay, buralarda geleneksel tarzda lokanta, kahvehane olursa özel yeni mekanlar açılacağını ve tarihi Ankara'nın canlanacağını söyledi.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki ise bu evler arasında Atatürk'ün 1. Meclis'teki ilk zabıt katibinin evinin de bulunduğunu, evin aslına göre yeniden yapıldığını belirtti.

Bakan Günay, bazı evlerin sahiplerinin isimlerinin tespit edilerek, kapıya plaket halinde asılabileceğini de Tiryaki ile konuştuklarını kaydetti.

Bu arada bir gazetecinin ''Mehmet Akif Ersoy'un ailesinin fotoğraflarının bir gazetede yayımlandığını'' hatırlatmasına karşılık Günay, ''Akif, yenileşme anlayışının ülkemizdeki örneklerinden, önderlerinden birisiydi. Akif, inançların şekle bağlı olmadığını, kalbe bağlı olduğunu bilecek kadar da İslam'ı çok yakından biliyordu'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*