Hükümetin Alevilerle ilgili planları var!

Hükümetin Alevilerle ilgili planları var!.11122
  • Giriş : 23.11.2007 / 23:35:00

Erdoğan'ın Alevilere yönelik açılımının olacağı yönündeki haberlere AK Partili vekil Reha Çamuroğlu'ndan açıklamalar geldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu, AK Parti Hükümetinin Alevilere yönelik açılım projesiyle ilgili açıklamalar yaptı. Erdoğan'ın bu konuda görevlendirdiği kişi olan Çamuroğlu,  atılacak adımları özetledi.

ALEVİ DEDELER DİN GÖREVLİSİ KADROSUNA ALINACAK

Çamuroğlu, Alevi dedelerinin “din görevlisi” kadrosuna alınacağı söyledi. 
Alevi dedelerinin de bu açılıma olumlu baktığını belirten Çamuroğlu şunları konuştu: “Şimdi mesela Alevi cemaatinin dini kanaat önderleri dedeleridir. Bugün herhalde 100 dede falan aradı beni. Yani bu konuda heyecan var, muazzam bir destek var. Bizim kanaat önderlerimiz bağcıyı dövmek peşinde değiller. Hepsi toplumun olumlu bir gelişmeye tanık olmasını istiyorlar. Hepsi artık bu konuda çözümler görmek istiyorlar..” 

CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK

Çamuroğlu, bu siyasi kararların Türkiye tarihinde önemli bir ilk olduğunu ve bu konuda bir irade ortaya koyan tek kişini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek ."Biz bütün hukuki yapıyı hazırlamaktan yanayız. Bu konuda hukuki ve resmi yapıyı hazırlamak isteriz. Bugünkü tarih bunun için çok erken. Yani hukukçularımızla, bürokratlarımızla, devletin her kademesiyle ve Alevi sivil toplum kuruluşlarıyla diyalog içinde biz bu meseleyi ele alıp, en ideal çözümü bulmaktan yanayız.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious