'Hükümetin bu konuda bir tercih hakkı vardır'

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Genelkurmay Başkanlığı seçimi ile ilgili "hükümetin istediği kişiyi tayin etme" hakkı olduğunu, ancak hükümet bir kararname ile tercih ortaya koyarsa onun sorumluluğunu alacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin daha farklı yönetim modelini, daha demokratik ve daha paylaşımcı bir siyaset modelini önermek zorunda olduğunu belirten Ağar, "Yoksa Türkiye'de şimdi olduğu gibi kerameti kendinden menkul kurtarıcılar devri bitmiştir. Halkı tanımayan, sokakla bir ilgisi kalmamış; zaten sokakla bir ilgisi olsaydı daha farklı sonuçların olduğu bir Türkiye olurdu. Şimdi bugünkü iktidara karşı olup bir takım cepheleşme faaliyeti içerisinde olanlar, bugünkü iktidarı ortaya çıkaran siyasi kadrolardır. Sizde zaten bir marifet, halk nezdinde bir kabul olsaydı; 'niye 2002 seçiminde AKP iktidar oldu da siz niye iktidar olamadınız' diye sormak gerekiyor." dedi.

Bir katılımcının "bugün gazetelerde yer alan ve Genelkurmay Başkanlığı'na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın atanması durumunda bazı bakanların bunu onaylamayacağına ilişkin" haberleri hatırlatması üzerine Ağar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, askeri bürokrasinin en önemli olan yerlerinden birisi olduğunu ve bu coğrafyanın güçlü bir orduyu gerektirdiğini söyledi. Ağar, tarih boyunca da güçlü bir orduya ihtiyaç duyulduğunu ve aksini düşünmenin de mümkün olmadığını anlattı.

Ağar, "Ama siyasetin işi de orduyu konusuyla ilgili noktada bağlantılı noktada tutmayı başarabilmek. Askerle siyaset yapılmaz. Ama Türkiye'de de askersiz devlet idare edilmez. Bu coğrafyanın bir büyük mecburiyeti bizim de kazancımız." diye konuştu.

Ağar, ordunun AB sürecinde de en önemli güçlerden birisi olduğunu ve etkin dış politika için ordunun gerektiğini ifade etti. Ağar, "Hükümetler sivil bürokrasi yanında askeri bürokrasiden de sorumludur. Kendi sorumluluğu altında olan, kendisine bağlı olan kurumla kavga etmeyi ben anlamam. Ya yönetirsiniz, ya gidersiniz. Bunun ikisi arasında bir ölçü olmaz." dedi.

Genelkurmay Başkanı'nın seçiminin kurallar, kanunlar ve teamüllerle belirli olduğunu vurgulayan Ağar, "Zaman içinde bunu çekişme konusu yapanlar, doluya tutulmuşlardır." diye konuştu.

Bu tür polemikler yaratmanın kimseye yaramayacağını belirten Ağar, Türkiye'nin temel zemininin demokrasi olduğunu ve Türkiye'nin demokrasiden fedakârlık yapamayacağını kaydetti. Ağar, "Türkiye askerini de feda etmeyecektir. Bir askerin itibarını ve onurunu korumak, asker kadar hükümetin de görevidir." dedi.

"Hükümetin var olduğu yerlerde asker konuşma ihtiyacını hissetmemeli. Kendi konularının teknik detayları, teknik çerçevesi ile ilgili konuşmalıdır." diyen Ağar, askerin genel siyasetle ilgili konuşmaması gerektiğini belirtti.

Ağar, sözlerine şöyle devam etti; "Hem size bağlı olacak bir kurum hem ondan şikayet edeceksiniz. Dolaylı olarak da gazetelere haber yazacaksınız. Bunlar ayıp şeyler. Gazetelere dedikodu yazdırarak, kendine bağlı kurumlarla, Türkiye'yle ilgili önemli kurumlarla ilgili yazdırarak Türkiye idare edilemez, yönetilemez. Yanlış bir şey bu. Hükümetin bu konuda bir tercih hakkı vardır. Gayet net."

Şeklî olarak hükümet kararnamesini Cumhurbaşkanı'nın onaylaması gerektiğini belirten Ağar, "Yok 2 bakan imzalamazmış, 3 bakan imzalamazmış. Böyle bir şey olmaz. Burada irade hükümetin iradesidir. Ve onu da temsil eden Başbakan'dır. Bunlar ayıp şeyler, küçük şeyler. Hükümet etmeye yakışmayan işlerdir." dedi.

Ağar, hükümetin istediği kişiyi tayin etme hakkı olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kimi tayin etmek istiyorsan yazarsın o kararnameye, götürürsün onu Cumhurbaşkanı'na. Böyle mahalle dedikodularıyla bugünden bunu gazete sütunlarına getirmezdim. Ayıp olan şeydir."

Hükümetin teamüller dışında bir Genelkurmay Başkanı'nı önermesi durumunda DYP'nin tavrının ne olacağının sorulması üzerine Ağar, "Bu hükümetin meselesi. Onun tercihidir. Bizim tavrımız söz konusu değil. Hükümetin tavrı. Hükümet bir kararname koyuyorsa ortaya, onun sorumluluğunu almış da demektir. Her şey demokrasi ve hukuk içinde çözülmelidir." şeklinde cevap verdi.

Van Ağır Ceza Mahkemesi'nin Şemdinli sanıklarına verdiği cezanın sorulması üzerine Ağar, kararın yeni çıktığını ve konunun Yargıtay'a gideceğini söyledi. "Peşin bir şey söylememek lazım. Bir görelim." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious