Hükümetin kriz konusunda net açıklaması

Hükümetin kriz konusunda net açıklaması.11363
  • Giriş : 29.11.2008 / 08:26:00
  • Güncelleme : 29.11.2008 / 09:29:46

Yıldırım, krizin dünya üzerinde etkilerinin de en geç 2010'un ilk çeyreğinde son bulmasını beklediklerini aktardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, küresel krizin etkilerinden kurtulmak için sektör temsilcileriyle yapılan görüşmelerin tamamlandığını söyledi. Alınan görüşler doğrultusunda tedbirlerin ortaya çıkma zamanının geldiğini açıklayan Bakan Yıldırım, mutlaka yeni bir önlem paketinin devreye gireceğini dile getirdi. Bakan Yıldırım, birlik ve beraberliğe devam edilmesini isterken, krizin dünya üzerinde etkilerinin de en geç 2010'un ilk çeyreğinde son bulmasını beklediklerini aktardı.

KRİZE KARŞI İKİ AYRI PLAN VAR

Antalya'da düzenlenen "Denizcilik Sektörü Arama Konferansı"na katılan Bakan Yıldırım, konuşmasının büyük bölümünü krize ayırdı. Krize karşı en üst düzeyde alarmda olduklarını ifade eden Bakan Yıldırım, finans sektöründeki tedirginliğin yavaş yavaş azaldığını savundu.

Krize karşı 6 ve 18 aylık 2 ayrı planlamaları olduğunu açıklayan Yıldırım, "2010 yılının ilk çeyreğinde dünya normale dönecek. Tabii bu bizim öngörümüz. Tutar, tutmaz; bilemeyiz. Ancak biz elimizden geleni yapacak ve en az zararla bu süreçten çıkmaya çalışacağız." dedi.

'2001'DE DÜNYA BİZİ UMURSAMADI'

2001 krizinin sadece Türkiye'nin, ama küresel krizin bütün dünyanın sorunu olduğunu aktaran Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "O zaman dünyanın umurunda değildi. Biz siyaset bakımından, ekonomik bakımdan büyük bedeller ödedik. Vatandaş olarak, ülke olarak ödedik ve hala ödüyoruz. Bu krizde bizim etkimiz yok; ama bizi de etkileyecek. Tedbirlerimizi aldık, almaya devam edeceğiz. Tek ihtiyacımız ise daha fazla birlik ve dayanışma."

Bu dönemde morale çok ihtiyaç olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, çalışmaların gece gündüz sürdüğünü ve kimsenin panik yapmaması gerektiğini savundu. Şimdi çözüm üretme zamanı olduğunu söyleyen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: "Mutlaka alınan bilgiler doğrultusunda hazırlanan bir paketle vatandaşın huzuruna çıkılacaktır. Ayrıca ihtiyaç oldukça yeni önlemler de kamuoyuyla paylaşılacaktır. Türkiye bir süre daha zor günler yaşayabilir; ama eminim ki bunlar geride kalacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*