Hükümetin tedbir paketinde ne var?

Hükümetin tedbir paketinde ne var?.6552
  • Giriş : 22.03.2009 / 16:59:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, 5. tedbir paketinde yapmayı planladıkları çalışmalarla ilgili ipuçları verdi. Hükümetin 5. tedbir paketi neler getirecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, 5. tedbir paketinde yapmayı planladıkları çalışmaların, finans ilişkilerinin yeniden kurulması, borçların yeniden yapılandırılması ve yeniden can suyu desteğinin verilmesi olduğunu söyledi.

Bakan Çağlayan, AK Parti Keçiören Belediye Başkanı adayı Mustafa Ak ile birlikte Etlik'te partinin seçim bürosunun açılışına katıldı.

Burada vatandaşlara hitap eden Çağlayan, AK Parti'nin 2002 yılından bugüne kadar milletinin başını öne eğdirecek hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Çağlayan, AK Parti hükümeti döneminde gayri safi milli hasılanın 750 milyar dolara, kişi başına düşen milli gelirin de 10 bin doların üzerine çıktığını ifade etti.

AK Parti hükümetinin ekonomi, sağlık, eğitim alanlarında yaptığı çalışmaları anlatan Çağlayan, partisinin Keçiören Belediye Başkanı adayı için vatandaşlardan destek istedi.

Çağlayan, ''29 Mart'ta AK Parti öyle bir şahlanacak ki, inşallah yedi düvel onu duyacak'' dedi.

Parti olarak, etnik milliyetçilik ve dinsel ayrım yapmadıklarını ifade eden Çağlayan, vatana, bayrağa sahip çıkarak herkesi kucakladıklarını belirtti.

''Tek devlet'', ''tek vatan'', ''tek millet'', ''tek bayrak'' diyen Bakan Çağlayan, sözlerini, vatandaşlara da tekrarlattı.

-5. PAKETTE YAPILMASI PLANLANANLAR-

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çağlayan, ''kredi kartlarıyla ilgili yeni bir düzenleme olacak mı'' sorusu üzerine, şu an için böyle bir çalışmanın gündemde olmadığını, ihtiyaç duyuldukça yeni tedbirler alınabileceğini belirtti.

Şu anda üzerinde çalıştıkları en önemli konunun reel sektörle mali sektör arasında bozulmuş olan finansman ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi olduğunu ifade eden Çağlayan, şunları söyledi:

''Diğer taraftan firmalara yeni işletme sermayesi verilmesi noktasında çalışmalar devam ediyor. Tüm iş aleminin finans sektörüyle olan probleminin çözülmesi gerekiyor. Bu noktada Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in üzerinde çalıştığı bir konu var. Önümüzdeki günlerde Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında görüşüldükten sonra gündeme gelecek. 5. pakette yapmayı planladığımız çalışmalar finans ilişkilerinin yeniden kurulması ve borçların yeniden yapılandırılması ve yeniden can suyu desteğinin verilmesidir.''

Bakan çağlayan, önümüzdeki günler için esnaf ve sanatkarlara da müjde vermek istediğini belirterek, şöyle devam etti:

''KOSGEB Kanunu'ndan sadece imalatçılar kredi alabiliyordu, yeni düzenleme ile inşallah 1 Nisan'da TBMM'de kanun çıkınca KOSGEB'den bakkal, manav, minibüsçü, taksici, ticaret erbabı olan, hizmet erbabı olan sanayi ve imalatçıların tamamı bu kredilerden faylanabilecek, bunun üzerinde çalışmalar devam ediyor.''

-''ÖTV'DE SÜRE UZATIMI YOK''-

Bir gazetecinin, ÖTV'de 3 aylık sürenin uzatılıp uzatılmayacağını sorması üzerine de Bakan Çağlayan, süre uzatımının kesinlikle söz konusu olmadığını, bu konuda bir beklenti olmaması gerektiğini ifade etti.

Bakan Çağlayan, otomotiv sektöründeki ÖTV indirimleriyle stokların neredeyse tükendiğine, ağır vasıta ve ticari araçlarda da bu konuda çalışmalarının sürdüğüne işaret etti.

Geçen hafta otomotiv sektöründeki yöneticilerle bir araya geldiğini anlatan Çağlayan, şunları söyledi:

''Şu anda Tofaş başta olmak üzere Türk Fiat fabrikaları çıkartmış oldukları veya ücretsiz izne ayırdıkları işçileri yeniden çağırdılar. Bu ÖTV uygulaması gösterdi ki, bizim vatandaşımızda para var, yastık altındaki para psikolojik olarak ekonomik tedbir aldığınız zaman hemen ekonominin içine girebiliyor. Araba alıcılarının yüzde 80-90'ı kendi öz kaynağıyla para alıyor, yani bankalara kredi için başvuranların sayısı oldukça az.''

-''BANKALAR, TÜKETİCİ KREDİSİNDE ŞEFFAF OLACAK''-

Dün yayımlanan ve ''kredi reklamlarında her türlü masrafın aylık ve yıllık yüzde değerinin açık ve anlaşılır biçimde belirtilmesini zorunlu hale getiren, tüketicilerin kullandıkları kredilerde karşı karşıya kalacakları maliyetleri net olarak görebilmelerine olanak sağlayacak'' bakanlık genelgesini hatırlatan Çağlayan, ''Değerli vatandaşlar bundan sonra bankalara gittiğiniz zaman bankalar size reklamda verdikleri rakamla uyguladıkları rakamları farklı uygulayamayacaklar'' dedi.

Artık bankaların kredi kullanacak vatandaşlara hangi miktarda faiz kullandırmayı taahhüt etmişse, o miktarda kredi kullandırabileceğini belirten Çağlayan, ''Ekspertiz var, komisyon var, dosya masrafı var gibi hiçbir ad altında yeniden masraf talep edemeyecekler'' diye konuştu.

Bankaların, tüketiciden, kredi kullanandan hangi anlamda ne kadar kredi faizi istiyorsa, bunun tamamını çok şeffaf, çok net şekilde duyuracağını ifade eden Çağlayan, vatandaşların da bu faizlere bakarak, kredi kullanacaklarını söyledi.

Bankalara da çağrıda bulunan Çağlayan, ''Merkez Bankası faizleri ardı ardına düşürüyor. Şimdi burada bankalara da görev düşüyor. Bankalarımız topladıkları mevduatta bu faiz düşüklüğünü yansıtıyorlar, ancak bankalarımıza diyorum ki, kredi kullanımında da bu faiz düşüşünü yansıtın'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*