Hükümetin yaptigi atamalara açilan davalara devlet, 500 bin YTL ödedi

  • Giriş : 16.10.2005 / 00:00:00

ANTALYA - Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Mehmet Ali Sahin, bugüne kadar daire baskani ve üstü görevlere 2 bin 27 atama yapildigini belirtirken, degisiklikler nedeniyle açilan davalarda devlet bütçesinden 497 bin 13 YTL ödendigini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Antalya Milletvekili ve Basin Sözcüsü Feridun Baloglu, AK Parti iktidarinin 3 yillik dönemde devletteki kadrolasmasini TBMM gündemine tasidi. Baloglu'nun, kamu bürokrasisindeki atamalar, bu konuda açilan davalar ve devletin atamalar nedeniyle ödemek zorunda kaldigi yargi masraflari ile ilgili soru önergesini Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Mehmet Ali Sahin cevapladi. Sahin, önergeye verdigi cevapta, Kasim 2002 tarihinden bu yana kamu kurum ve kuruluslarinda daire baskani ve üstü görevlere 2 bin 27 atama yapildigini söyledi. En fazla atama yapan devlet kurumunun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanligi oldugunu ve merkez teskilati ile bagli kuruluslarda toplam 249 atama gerçeklestirildigini bildiren Sahin, bunu 173 atama ile Maliye Bakanligi, 153 atama ile Basbakanlik, 127 atama ile Bayindirlik ve Iskan Bakanligi, 120 atama ile Çevre ve Orman Bakanligi, 112 atama ile Disisleri Bakanligi, 105 atama ile Tarim ve Köyisleri Bakanligi, 103 atama ile de Kültür ve Turizm Bakanliginin izledigini kaydetti.

Feridun Baloglu'nun, atamalarla ilgili olarak açilan davalar ve uygulanmayan yargi kararlarina iliskin sorularini da cevaplayan Mehmet Ali Sahin'in açiklamalari dogrultusunda, atamalar nedeniyle 381 dava açildigi ve birçok üst düzey bürokratin da atama kararlarini iptal ettirerek, görevine geri döndügü ortaya çikti. Atama islemlerini en fazla yargiya götürülen kurum, Tarim ve Köyisleri Bakanligi olurken, Bakanligin 105 atama isleminden 99'u yargiya götürüldü. Ayrica, Enerji Bakanligi'nin atama islemlerine karsi 63, Kültür ve Turizm Bakanligi'nin atama islemlerine karsi 55, Bayindirlik ve Iskan Bakanligi'nin atama islemlerine karsi 44, Çevre ve Orman Bakanligi'nin atama islemlerine karsi da 36 dava açildi.

Atamalar nedeniyle açilan davalarda, idarenin haksiz bulunmasi nedeniyle devletin yargilama giderlerinde önemli bir artis oldugu da yine Sahin'in cevabinda yer bulurken, açilan toplam 381 davadan sonuçlananlar için devlet bütçesinden toplam 497 bin 13 YTL (497 milyar 13 milyon TL) harcama yapildigi ögrenildi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious