Hükümetle sendikalar açıklama yaptı

Hükümetle sendikalar açıklama yaptı.13020
  • Giriş : 29.08.2008 / 23:05:00

Ccret görüşmelerinin uzlaşma ile sonuçlanmasından sonra Başeskioğlu ve sendikakar ortak açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşmeler sonrasında Devlet Bakanı Murat Başeskioğlu ve sendika temsilcileri ortak basın toplantısı düzenlediler. Bakan Başeskioğlu uzlaşmaya varılan konularla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Temmuz öncesi yüzde 4, Temmuz 2009 sonrası için de yüzde 4.5 fark verilecek ayrıca enflasyon farkı verilecek. Ayrıca sendika aidatı toplu görüşme pirimi olarak 10 YTL olarak ilave edilecektir.

Hükümet ek ödeme almayan kamu çalışanına en düşük ücret alana 103 YTL ödeme yapmıştı. Kamu çalışanlarına bu artış verilmeye devam edecektir. Verilen rakamlar yeterli değil. Ancak bütçe imkanları çerçevesinde en iyi rakamı vermeye çalıştık. 1012 yılına kadar eşit işe eşit ücret prensibinde mutabakata varmış bulunmaktayız.

2009 yılında bu artışlarla birlikte memurlara kümülatif yüzde 8 oranında artış yapılacaktır. 2009 yılında ilk yarısında 1160 YTL'ye çıkacaktır. Verilen rakamların kamu çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum. Sorunlara bakış açımız farklı olsa da aynı masa ertafında bir araya gelip ortak bir noktada buluşmamız çok önemlidir. Bugün gelinen nokta demokrasi ve sendikalar açısından ne kadar önemli olduğunu gördük.

Sendikal örgütlenme toplu sözleşme konusunda yeni bir sendikal yapının oluşması için sendikalarla mutabakata vardık. Çalışanların durumuna ilişkin 25 konuda da mutabakata vardık. 15 gün süre içinde değerli sendika başkanları memurların tüm hak ve hukuklarını masa üzerine koymuş ve bunların değerlendirilmesine çalışmışlardır. Bu noktaya gelmemizde Başbakan'ın desteği ve talimatları doğrusunda gelmiş bulunmaktayız. Ayrıca hazineden sorumlu bakanımız Mehmet Şimşek'e teşekkür ediyorum.

Memur Sen Başkanı Bircan Akyıldız, bu toplu sözleşme bizim için yeni bir dönemin başlaması açısından çok önemlidir. Şu an yapılan uzlaşmanın yazılı belgeye dökülmesi, üzerinde çalışılacak konular, daha sonraki dönemde neler yapılacağı ortaya konmuştur. Ek ödeme konusunda burdan bazılarına selam göndermek istiyorum. Bugün kısaca bekar bir çalışanın aylık ücretinin açlık sınırının üzerinde tecelli etmiştir. Özellikle 4B kapsamında çaalışanların eş durumundan tayinleri ve haklarının verilmesi bizim için çok önemlidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*