Hükümetten 3 kritere göre teşvik sistemi

Hükümetten 3 kritere göre teşvik sistemi.14890
  • Giriş : 06.01.2009 / 21:48:00

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, teşvik alan illerle ilgili kapsamlı çalışma başlattıklarını belirterek; 3 kritere dayalı teşvik sistemi üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekren, kendisinin cevaplandırması istemiyle verilen 24 soru önergesinde yer alan soruları cevaplandırdı. Genel Kurulda, soruların okunması yaklaşık 20 dakika sürerken, Ekren bu sorulara 15 dakikada cevap verdi.

Nazım Ekren, soru önergelerinde yer alan birçok konunun, önergenin verilmesinden itibaren geçen süre içerisinde çözüme kavuşturulduğunu söyledi.

Tarımda istihdamın 2002-2006 döneminde 1 milyon 370 bin kişi azaldığına, aynı dönemde diğer sektörlerdeki istihdamın ise 2 milyon 340 bin arttığına işaret eden Ekren, istihdam konusunda ulusal stratejinin hazırlandığını ve Ortak Değerlendirme Belgesinin 2009'da tamamlanacağını belirtti.

Kredi kartlarına ilişkin sorulara da cevap veren Ekren, 2006 yılında çıkarılan Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile bir çok soruna çözüm bulunduğunu, bu kanun uyarınca Merkez Bankasının 3 ayda bir açıkladığı azami gecikme faizinden fazla kredi kartı faizi uygulanmadığını ifade etti.

Ekren, kredi kart limitlerinin sınırlandığına değinerek, toplam kart limitlerinin yüzde 34.8'inin kullanıldığını bildirdi.

Bazı illerde kalkınma ajansları kurulduğunu anlatan Ekren, teşviklerle ilgili çalışma başlatıldığını kaydetti.

Ekren, ''Teşvik Kanunu kapsamında olan veya olmayan bütün illerin durumu gözden geçiriliyor. 3 önemli kriter olan sektörel, bölgesel ve proje kapsamlı teşvik sistemi üzerinde çalışıyoruz'' diye konuştu.

Genel Kurulda, AB Uyum Komisyonunda MHP Grubundan boşalan üyeliğe İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu seçildi.

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, çalışma süresinin tamamlandığını belirterek yarın saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*