Hükümetten çiftçiye özür kredisi

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Hükümet binlerce çiftçinin tarlasına, çiftçinin cebinden para çıkmadan sulama sistemi kurmaya hazırlanıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1 Mayıs itibarıyla hayata geçirilecek projeye ilk etapta 26 bin çiftçinin başvurması bekleniyor. Hazine ve Ziraat Bankası, hibeli sulama kredisine 800 milyon YTL kaynak aktaracak

Seçim sürecine birkaç ay kala Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaya hazırlandığı seçim kozunun detayları netleşti. Tarım Bakanlığı ile Hazine ve Ziraat Bankası bürokratlarının hazırladığı plana göre devlet, Türkiye çapında binlerce çiftçinin tarlasına, çiftçinin cebinden tek kuruş almadan sulama sistemi kuracak. Buna göre, Ziraat Bankası üzerinden başlatılacak hibeli sulama kredisiyle çiftçi, tek kuruş ödemeden Avrupa Birliği normlarında tarımsal sulama sistemine kavuşacak.

Gelir desteğinden kesinti olacak
Oluşturulacak hibeli kredi sisteminde, çiftçi tarlasına sulama sistemi kurdurmak üzere bir firmayla anlaşıp, Ziraat Bankası’na başvuracak. Banka, çiftçiyi devreden çıkarıp, tarlaya sistemi kuracak olan şirketin tüm parasını ödeyecek. 100 liralık tutarın 25 lirasını Tarım Bakanlığı hibe edecek, kalan 75 liraya yüzde 7 faiz işletilecek. Ancak çiftçinin cebinden tek kuruş çıkmayacak. Çünkü Ziraat Bankası, verdiği kredinin geri ödemesini, yıllar içinde çiftçinin Ziraat’teki hesabına yatacak olan Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinden kesecek. Tarım Bakanlığı ilk anda kullanmak üzere 90 milyon YTL hibe fonu bu işe tahsis etti. Bürokratlar, başvurular arttıkça bu tutarın 200 milyon YTL’ye kadar çıkacağını hesapladılar. Projenin 1 Mayıs itibarıyla hayata geçirilmesine çalışılıyor.

Mütevazi proje, seçim kozu oldu
Ziraat Bankası‘nın Güneydoğu Anadolu’daki fakir çiftçi için geliştirdiği sulama kredisinden etkilenen Başbakan Erdoğan’ın çalışmanın kapsamını değiştirerek bunu bir hükümet projesi haline getirdiği öğrenildi. Erdoğan, projenin sadece Güneydoğu’ya dönük değil, tüm çiftçileri kapsayacak şekilde yeniden planlanmasını istedi. Bu kapsamda çiftçilere aktarılmak üzere, Tarım Bakanlığı hibe fonları da devreye sokuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious