Hükümetten Ecevit'e 3 jest

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Tedavi gördüğü GATA'da önceki gün yaşamını yitiren eski başbakan Bülent Ecevit, 11 Kasım Cumartesi günü düzenlenecek devlet töreninin ardından defnedilecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara'da aynı gün AKP Kongresi'nin de yapılacak olması nedeniyle hükümetin tören için daha erken bir tarihi tercih ettiği, ancak Rahşan Ecevit'in 11 Kasım'da ısrarcı olduğu öne sürüldü. Bu arada hükümet, Ecevit ailesine jest yaparak, cenazenin devlet mezarlığına gömülmesi için yasa değişikliği yapacak.

En üst düzeyde devlet töreni
Başbakanlık'ta dün, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarıyla Genelkurmay'dan yetkililerin katıldığı toplantı sonunda, Ecevit için cumhurbaşkanları için geçerli olan en üst seviyede devlet töreni yapılması kararlaştırıldı ve bu yönde yönetmelik hazırlandı. Rahşan Ecevit'i evinde ziyaret eden İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da, Ecevit için devlet töreni düzenleneceğini belirtti.
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de, Bakanlar Kurulu'nun dün akşam yaptığı toplantının ardından, Rahşan Ecevit'in, cenazenin Devlet Mezarlığı'na gömülmesini istediğini söyledi.
Çiçek, "2549 Sayılı Devlet Mezarlıkları Kanunu bu defne imkan vermemektedir. Onun için hükümet olarak yasa tasarısını imzaya açtık. Komisyonda ve Meclis'te cumartesi gününe kadar görüşerek yasalaştırılacaktır. Bundan böyle gelecek başbakanlar içinde böyle bir uygulama yapılabilecektir" diye konuştu. Yasanın çıkması halinde Ecevit, Devlet Mezarlığı'na gömülen ilk Başbakan olacak. Bugüne kadar Devlet Mezarlığı'na eski cumhurbaşkanları, Cevdet Sunay, Cemal Gürsel ve Fahri Korutürk ile Kurtuluş Savaşı'nda görev alan 61 komutan defnedilmişti.

Meclis'te özel gündem toplantısı
Hükümet Sözcüsü Çiçek, Ecevit'e devlet töreni düzenlemek için Devlet Cenaze Törenleri Yönetmeliği adı altında bir yönetmelik hazırlandığını da kaydetti. Hükümetin üçüncü jesti de, Ecevit için TBMM'de özel gündem oluşturması kararı oldu.
Çiçek, TBMM'de bugün yapılacak özel gündem toplantısında, hükümet adına Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in konuşacağını, parti gruplarına da söz verileceğini kaydetti. Çiçek, cenaze töreniyle aynı güne denk gelen AKP Kongresi'nin yurdışından davetli olan misafirleri de düşünerek ertelemeyi düşünmediklerini belirtirken, "Cenaze törenleriyle uyumlu halde kongreyi gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Sezer: Rahşan Hanım'ı ikna edin
Öte yandan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, dün eşi Semra Sezer ile birlikte başsağlığı ziyaretinde bulunduğu Rahşan Ecevit'e, cenaze töreninin ne zaman yapılacağını sordu. Ecevit'in "Cumartesiyi düşünüyorum" yanıtı üzerine Sezer bu kez "Neden cumartesi" sorusunu yöneltti. Rahşan Ecevit de "Cumartesi günü tatil. Bu hükümetin memurları cenazeye yollayacağını sanmıyorum. Katılımın sağlanması amacıyla cumartesiyi istiyorum" dedi. Sezer, ziyaretten ayrılırken kendisini uğurlayan DSP yöneticileri Emrehan Halıcı ve Masum Türker'e "Cenazenin bekletilmesi olmaz. En azından defin töreninin perşembe yapılması için kendisini ikna edin" dedi. Rahşan Ecevit'in "törenin 10 Kasım'da yapılması" önerisinin de, tartışmalardan sonra uygun bulunmadığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious