Hükümet'ten emekliye müjdeli haber

Hükümet'ten emekliye müjdeli haber.12289
  • Giriş : 30.08.2008 / 11:14:00

Çalışan memurlarla anlaşan Hükümet'ten bir müjde de emeklilere geldi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, memur emeklilerinin de memurlara yapılan iyileştirmeden faydalanacaklarını bildirdi.

Başesgioğlu, toplu görüşmelerin ardından konfederasyon başkanlarıyla Başbakanlık Merkez Bina'da yaptığı açıklamada, bu toplu görüşmenin ülkede sosyal diyaloğun ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Sorunlara bakışlar farklı olsa da aynı masa etrafında önyargısız konuşularak, makul bir çözüm üretme yeteneğinin her zaman bulunabileceğinin bir kez daha ortaya çıktığını vurgulan Başesgioğlu, bunun için sendikal alan başta olmak üzere, ülkede sosyal diyaloğu kurumsallaştırmanın demokrasi, sivil toplum ve sendikal örgütlenme açısından ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Toplu görüşmelerde konfederasyonların sendikal hak ve hürriyetler, örgütlenme, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun işleyişi açısından önemli talepleri olduğunu anımsatan Başesgioğlu, 4688 sayılı kanunla ilgili talepleri konusundaki çalışmaları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve konfederasyonlar ile yürüteceklerini dile getirdi. Başesgioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sendikal örgütlenme, toplu sözleşme ve grev hakkı açısından Hükümet olarak ortaya koyduğumuz tavır ise şudur; Köklü bir Kamu Personel Rejimi yapılması, Anayasa'da ilgili maddelerin değiştirilmesi suretiyle işçi-memur ayrımının olmadığı, 'çalışan' kavramı etrafında bina edilmiş bir sendikal yapının ortaya çıkmasını Hükümet olarak prensipte benimsemiş bulunmaktayız. Bunun detaylarını, olabilirliğini önümüzdeki günlerde karşılıklı şekilde ilgili bakanlıklarla, konfederasyonlarımızla konuşarak hayata geçireceğiz.''

Ekonomik haklar dışında kamu çalışanlarının özlük haklarını, sicil hukuklarını, tayin ve yer değiştirme haklarını ilgilendiren yaklaşık 25 konuda da tam bir mutabakata varıldığını bildiren Başesgioğlu, bunların dışında da önümüzdeki süreçte üzerinde çalışılacak, değerlendirime yapılacak konuların mutabakat metnine dahil edildiğini kaydetti.

Konfederasyonlara ve toplu görüşmelerde mutabakatın sağlanmasına emeği geçen herkese teşekkür eden Başesgioğlu, ''Bu sürecin mutabakatla neticelenmesinde en büyük desteği olan Sayın Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten onun desteği ve talimatlarıyla bu mutabakat noktasına birlikte gelebildik'' diye konuştu.

Başesgioğlu, bir gazetecinin, memur maaşlarına yapılan zammın maliyetini sorması üzerine, bu düzenlemeden yaklaşık 2 milyon 400 bin kamu çalışanının istifade edebileceğini belirterek, ''Aynı zamanda memur emeklilerimiz de yapılan iyileştirmeden faydalanacaklar'' dedi.

Başesgioğlu, toplam maliyetler açından detaylı bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*