Hükümetten krize karşı fon desteği

Hükümetten krize karşı fon desteği.8412
  • Giriş : 26.11.2008 / 22:47:00

Hükümet işsizlik fonunda biriken 37 milyar YTL'lik miktarı reel sektöre aktarmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Krizi yakından hisseden firmalara destek çıkacak olan hükümet işçi başını firmalara 255 YTL ile 510 YTL arasında bir yardım yapacak. Bu paraların geri ödenip ödenmemesine ise Başbakan Erdoğan karar verecek.

Ekonomik krizi aşmak için hazırlanan reçetede sona gelindi. Öncelik Reel sektöre yani iş dünyasına verilecek. "Fabrikalara kilit vurulmasın, işçiler işsiz kalmasın" diye patronlara kaynak aktarılacak.

ÖNCELİK REEL SEKTÖRE VERİLDİ

Küçük esnafa bu dönemde kredi musluğu sonuna kadar açıldı. Firmalar 100 bin YTL'ye kadar faizsiz kredi alabiliyorlar. Şirketlere hayat verecek "Can suyu" kredi ödemelerine bugün başlandı. Ama devam eden işçi çıkarmaları herkesin canını sıkıyor.

Hükümet işçi çıkarmaların önüne geçmek için İşsizlik Fonunda biriken 37 milyar ytl'lik parayı da devreye sokmaya hazırlanıyor. Eğer talep gelirse Fon'dan iş adamlarına 8 ay boyunca para aktarılacak. Hükümet bunun karşılığında işverenden işçi çıkarmamasını isteyecek.

İŞSİZLİK FONUNDAKİ PARA KULLANILACAK

Krizi yakında hisseden firmalarda işçilerin maşlarını devlet ödeyecek. İşsizlik Fonundaki "Kısa süreli ödenekle" işçi başına firmalara 255 ila 510 YTL arasında para ödenecek. Başvuran şirketler bu ödeneği 3 ay boyunca kesintisiz alabilecek.

İŞÇİLERİN MAAŞINI DEVLET ÖDEYECEK

Kriz önlemlerinin konuşulduğu bir dönemde asgari ücretin belirlenmesi için çalışmalar da başladı. İşletmeler zor durumda diyen Patronlar açık açık Hükümete " ücretleri fazla artırmayın mesajı verdi.

İşçiler bu yıl, kriz döneminde satın alma güçlerini artıracak bir zam bekliyor. Hükümetse asgari ücretliye enflasyon oranında zam düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*