Hükümet'ten Papa'ya son dakika çağrısı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Papa 16. Benedictus'un Türkiye ziyaretinin İslam ve Hıristiyan dünyası arasında bir dönemeç olmasını arzu ettiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Papa'nın bugün başlayacak Türkiye'ye ziyaretini Bakanlar Kurulu'nda ele aldıklarını söyleyen Çiçek, ziyaretin Türkiye Cumhuriyeti tarafından resmi olarak yapılmış bir davet olduğunu, bu sebeple Türkiye'ye yakışır biçimde tamamlanması gerektiğini ifade etti. Çiçek, şunları söyledi:

"Papa'nın Türkiye'ye gelmesi dolayısıyla vatandaşlarımızın önemli bir kesiminde rahatsızlık var. Bu Papa'nın geçtiğimiz Eylül ayında yapmış olduğu bazı açıklamalar dolayısıyladır. Bu açıklamaların talihsiz, yanlış ve incitici beyanlar olduğu, bu beyanatın hemen akabinde, devletimizin ilgili kademelerinden milletimizin hissiyatına tercüman olma adına gerekli açıklamalar yapılmıştır."


Milletvekilleri Papa'dan özür bekliyor

Milletvekilleri, bugün Türkiye'ye gelecek olan Papa 16. Benedictus'a misafirperverliğin gösterileceğini, ancak onun da Almanya'da yaptığı ve İslam dünyasının büyük tepki çeken konuşması nedeniyle özür dilemesi gerektiğini düşünüyor. Bizans İmparatoru Manuel'e atfen İslamiyet ile şiddeti özdeşleştiren konuşmasıyla tepki çeken Papa'nın Türkiye ziyaretine ilişkin milletvekillerinin değerlendirmeleri şöyle:

"Gelmez ağrısına yatsın"

Zeynep Tekin Börü (AKP-Adana): Düşünceleri, davranışları bizi çok üzdü, kırdı. Umut ediyorum ki özür diler ve gönlümüzü alır. Misafire kaba davranmayız, mahçubiyet duyar inşallah. Adana'da bir laf vardır öfkelenince söylenir 'gelmez ağrısına yatsın'. Gelmesin manasında, ben de öyle diyorum.

Musa Uzunkaya (AKP-Samsun): Daha sert tepkiler verebilirdim, ama iktidarda olmanın sorumluluğu farklı. Misafirperverliğimizi yerine getirmeliyiz. Özür dilemesi gerektiği kanaatim halen geçerli. 'Yanlış anlaşıldım' diyorsa en azından bu gelişinde düzeltmeli sözünü.


"Musibet sinmeden gitsin"

Recep Garip (AKP-Adana): Açıklaması ne beni ne Recep Tayyip Erdoğan'ı ne de köydeki ablamı mutlu etmedi. Kendi durumlarına bakıldığında onların çok daha berbat olduğunu biliyoruz. Önemli olan belaya karışmadan, üstümüze musibet sinmeden buradan gitmesi.

Resul Tosun (AKP-Tokat): Gerçek bir devlet adamıysa, hoşgörü sahibiyse önce müslümanlardan özür dilemeli.

Feridun Baloğlu (CHP-Antalya): İslam'a karşı saygısızlık yapmışsa aynı ölçüler içinde ona saygısızlık görtermemiz gerekmez. Onu utandırmalıyız, geldiğinde Türk halkının duyarlılığını anlayacaktır.

Süleyman Sarıbaş (ANAP-Malatya): Sanki Türkiye'yi işgale geliyormuş gibi bu işi abartmanın anlamı yok. Ama ekümenikliği dayatma amacını güdüyorsa, doğru olmaz.

Mehmet Eraslan (DYP-Hatay): Biz misafirperveriz, ancak alıntı dahi olsa konuşmasında o sözleri kullanmasa daha iyi olacaktı. Türkiye'de herkesin anlayacağı şekilde özür dilemesi dünya barışına katkıda bulunacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious