Hükümetten temiz siyaset hamlesi

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, üç çarpıcı düzenlemeyi öngören paketle ilgili çalışmalara start verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MALVARLIĞINI HERKES AÇIKLAYACAK: Bütün çalışanlar malvarlıklarını bildirmekle yükümlü olacaklar. Askerlere ve yüksek yargı mensuplarına da malvarlığını açıklama zorunluluğu getirilecek. Kamu ve özel sektörde çalışan her kademedeki yöneticinin malvarlığı, resmi bir web sitesinden, kamuoyunun bilgisine sunulacak. Taslak çalışmaya göre, milletvekilleri, yüksek yargı organları mensupları, bürokratlar, işadamları, sivil toplum örgütleri, dernek ve vakıfların yöneticileri, köşe yazarları ve gazete yöneticileri kapsama alınacak.

VATANDAŞ ADINI GİRİP ÖĞRENEBİLECEK: Vatandaşlar, malvarlığını öğrenmek istediği kişinin adını internet sitesine girerek, bilgilere kolaylıkla ulaşabilecek. Malvarlığı listesi, üç yılda bir yenilenecek.

MECLİS’TE MİLLETVEKİLİ ETİK KOMİSYONU: Milletvekilleriyle ilgili iddialar konusunda Meclis’te “Siyasi Etik Komisyonu” kurulacak. Komisyon, vekil hakkındaki her türlü incelemeyi yaptıktan sonra gerek görürse, incelediği milletvekili hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacak. Dokunulmazlığın kaldırılması süreci de bu aşamadan sonra gündeme gelecek.

Paketin, olgunlaştıktan sonra Başbakan Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacağı bildirildi. Açıklamanın, Çankaya seçimlerinden önce yapılması planlanıyor.

Sınırı aşanın vekilliği düşecek

“Siyasetin Finansmanı Yasası” adıyla yapılacak düzenlemeyle, seçimlerde adayların harcamalarına üst sınır getirilecek. Milletvekili ve belediye başkan adayı için şeffaflığın sağlanması amacıyla, ‘seçim hesabı’ adı altında bir bankada hesap açılacak. Kim ne kadar bağış yaptıysa, belli olacak. Kimin hangi adaya bağış yaptığı görülecek. seçim çevresinde seçmen başına yapılan harcamaya da sınır getirilecek. Düzenlemeye aykırılık olursa, mazbatanın iptalinden soruşturma açılmasına kadar pek çok ceza düşünülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious