Hükümet'ten Tüzmen'in önerisine red!

Hükümet'ten Tüzmen'in önerisine red!.11015
  • Giriş : 02.09.2008 / 07:32:00
  • Güncelleme : 02.09.2008 / 00:16:35

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan toplantı 3 saat 20 dakika sürdü. Toplantı sonrası Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek açıklama yaptı.

AB

Bakanlar Kurulu'nda öncelikli olarak AB konusunun ele alındığını belirten Bakan Çiçek,"AB konusunu ele aldık. Türkiye"nin Ulusal Programının hazırlanması söz konusu idi. Geçen hafta taslak metin ile ilgili sunum yapıldı. Biz bu taslak metnin sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere iletilmesini istedik.84 kuruluşa taslak gönderildi.15 Eylül tarihine kadar görüşlerini alacağız.8 Eylül'ü takiben de Bakan Babacan siyasi partilerin liderlerine bilgi verecek. Randevu talep ediliyor liderlerden."dedi.

RUSYA'DAN İHRACAT ENGELLEMESİ

Bakan Çiçek, toplantı da Rusya'ya yapılan ihracatta yaşanan sıkıntıların görüşüldüğünü ifade eden şunları söyledi;

"Rusya ihracatında ortaya çıkan ve iki ülke ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen bir durum söz konusu. Rusya bizim için çok önemli bir ülkedir. Hem komşumuz hem de ekonomik ilişkilerimizi en üst noktada sürdürdüğümüz önemli bir ülke. Bu ilişkilerimizin sürdürülmesi için sorunları görüşerek çözmeye çalışıyoruz. Böyle bir sıkıntı var. Bu sıkıntının ortadan kaldırılması için görüşmeler sürdürülüyor. Yarın Rus Dışişleri Bakanı gelecek. Bu konu gündeme alınacak.Bakan Tüzmen'in bu olumsuz gelişmeler karşısında tedbir alınmasın yönelik talebi söz konusu oldu.Bakanlar Kurulunda değerlendirildi ama bu konuda olumsuz bir karar almadık.Biz ilişkilerin iyi şekilde ilerlemesini istiyoruz."dedi.

TÜZMEN'İN TEKLİFİ

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çiçek,"Bakan Tüzmen'in teklifi kabul edilmedi dediniz.Rus mallarına yönelik kırmızı hat söz konusu değil mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi;"Normal uygulama devam ediyor.Biz sorunun çözümü için değişik girişimler yapıyoruz.Yarın Dışişleri Bakanları gelecek.Bu konuları görüşme imkanı olacak.Biz sorunun yarın çözülmesini istiyoruz.Tüzmen talebini iletti ama biz ona olumlu cevap vermedik."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*