Hükümetten Yatırım Destek Ofisi

  • Giriş : 04.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yatırımların artması için bürokrasinin ortadan kaldırılacağını belirterek, Teşvik Yasası sayesinde Türkiye'nin değişik illerinde yabancıların da fabrika açtığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Afyonkarahisar'ın Dazkırı ilçesinde kurulan tekstil ve mantar fabrikalarının açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yatırımların artması için bürokratik engelleri azaltacaklarını kaydetti. Hükümetin, yatırımın artması amacıyla istikrar ve güven programlarını temel politika olarak kabul ettiğini anlatan Şener, girişimcilerin Türkiye'nin uygun yerlerinde tesis açmaları için 5084 sayılı Teşvik Yasası'nı yürürlüğe koyduklarını aktardı.

Afyonkarahisar'da ve Türkiye'nin değişik illerinde yabancı yatırımcıların da fabrika kurmaya başladıklarına dikkat çeken Bakan Şener, "Bu mesajı sadece Türk yatırımcı algılamamış, uluslar arası yatırımcılarda gelip Türkiye'nin değişik illerinde yatırım yapmışlardır. Böylece Türkiye, yatırım ve üretim yapılabilir bir ülke haline gelmiştir. Tüm Türkiye'yi yatırım ve üretim seferberliğine davet ediyoruz" diye konuştu.

Enflasyonun sürekli bir düşüş halinde olduğuna dikkat çeken Şener, bununla birlikte ihracatın arttığına, Türkiye'nin küresel rekabete açık bir büyük ülke haline geldiğine vurgu yaptı. 2002 yılında 182 milyar dolar olan milli gelirin, 2005 yılında 363 milyar dolara çıktığına dikkat çeken Şener, milli gelirin 2007-2013 yıllarını kapsayan 9'uncu Kalkınma Planı'nda 800 milyar dolara çıkmasını öngördüklerini ifade etti.

Dazkırı'da kurulan 750 kişilik kapasiteye sahip mantar üretim fabrikasını da gezen Şener, son dört yıl içerisinde Türkiye'nin toplam yüzde 35 büyüdüğüne ve yatırımların artmaya devam ettiğine değindi. Bürokrasinin gerçekten ortadan kaldırılması ve tasfiye edilmesi gerektiğine dikkat çeken Şener, "9'uncu Kalkınma Planı'nda, bu bürokratik formalitelerin ortadan kaldırılması ve kurumların iş üretmeye elverişli olması gerektiği vurgulanmıştır. Bunun ötesinde meclisten Kalkınma Ajansları'yla ilgili bir kanun geçmiştir. Bu kanuna göre Kalkınma Ajansların kurulduğu her ilde Yatırım Destek Ofisleri açılacaktır" dedi.

Yatırımcılar bu destek ofislerine geldiklerinde, 'Ben fabrika kurmak istiyorum' demeleri halinde tek bir noktadan tüm işlemlerin tamamlanacağını açıklayan Şener, bu sayede yatırımcılar açısından bürokrasinin kalkacağına bildirdi. Türkiye'de iki pilot bölge olan Adana-Mersin arası ve İzmir'de Bakanlar Kurulu kararıyla Kalkınma Ajansları'nın kurulmasına başlandığını vurgulayan Şener, diğer illerin tamamında da 6 ay içinde ajansların kurulmasını sağlayacaklarını söyledi.

Bu arada, Dazkırı'ya geçmeden önce Dinar'da bir fabrika açılışı yapan Şener, Büyük Menderes Irmağı'nın doğduğu yer olan Su Çıkan mevkiinde yemek yedi. Yemekten sonra Dinar Belediyesi'ne geçen Şener, bir yanlış anlaşılma nedeniyle Afyonkarahisar Valisi Muzaffer Dilek'le belediyede bir süre bekledi. Daha sonra eskortlarla görüşen Şener, kendisinin yanlışlıkla belediyeye getirildiğini öğrendikten sonra Dazkırı'daki programa katılmak üzere yola çıktı.

Ayrıca, Şener'in Dazkırı'da yaptığı konuşma sırasında konukların üzerine yağmur gelmemesi için kurulan çadırın rüzgar nedeniyle yerinden uçmaması için bir görevli direği tuttu. Rüzgarın etkisiyle çadır yerinden ayrılınca töreni izlemeye gelen işçiler ve yakınları kısa süre çiseleyen yağmur altında Bakan Şener'i dinledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious